2014 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 6 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2014 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 6 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi Halide Edip Adıvar’a ait bir eser değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi Fecri Ati Topluluğu sanatçılarından biri değildir?

 
 
 
 
Soru 3.

“Türkleşmek İslamlaşmak Muasırlaşmak” adlı eser, aşağıdaki yazarların hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 4.

20 . yüzyıl yazarlarımızdandır. Yazı hayatına, Fecri Ati Topluluğunda romantik, realist hikâyeler ve mensur şiir yazarak başladı. Daha sonra deneme, makale, roman, anı türlerinde eserler verdi. Özellikle Tanzimat’tan bu yana geçirdiğimiz siyasal ve sosyal olayları, kuşaklar arasındaki çatışmayı, sosyal değişimleri ve anlayış farklılıklarındaki bunalımları işledi. “Bir Serencam, Yaban, Ankara, Hüküm Gecesi” eserlerinden bazılarıdır. Bu parçada tanıtılan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aruzu, halkın konuşma diline başarıyla uyguladı. Şiirlerini “Hayal ile yoktur benim alışverişim, her ne söylemişsem görüp de söylemişim.” anlayışı içinde yazdı. Yedi kitaptan oluşan şiirlerini “Safahat” adlı bir kitapta topladı. Bu parçada tanıtılan şair, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 6.

“Kapalılığı sağlamak için mecazlardan ve sembollerden yararlanılan bu akımın öncüleri Paul Verlaine ve Baudelaire’dir.” cümlesinde tanıtılan akım, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Edebiyatımızın ünlü öykücülerindendir. On yıl kadar süren kısa yazı hayatında yüz yirmiden fazla öykü, iki roman ve makaleler yazdı. Öykülerinin konularını günlük yaşamdaki olaylardan, çocukluk anılarından, tarihten ve folklordan aldı. Ulusal edebiyatın, ulusal bir dilden doğacağını savunarak yazılarında, yalın bir dil kullandı. “Bomba, Yüksek Ökçeler, Falaka, Yalnız Efe” eserlerinden bazılarıdır. Parçada sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi Ali Ekrem Bolayır’a ait bir eser değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi Tahsin Nahit’e ait bir tiyatro eseridir?

 
 
 
 
Soru 10.

Eserlerinde aşk konusunu işlemiştir. Edebiyatı Cedide’nin en önemli romancılarındandır. En önemli eseri edebiyatımızda ilk psikolojik roman olan “Eylül”dür. Bu metinde tanıtılan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi “Millî Edebiyat Dönemi”nin genel özelliklerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 12.

“Aşk-ı Memnu” adlı romanın yazarı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi Fecr-i Ati Topluluğunun amaçlarından biri değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Servet-i Fünun dergisinde şiirleri yayımlanan, Tevfik Fikret ve Halit Ziya Uşaklıgil’le birlikte Servet-i Fünun Edebiyatının üç önemli isminden biri ve “Avrupa Mektupları” isimli eserin de sahibi olan sanatçı, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Servet-i Fünun Edebiyatında dönemin siyasal baskıları nedeniyle gelişmemiş olan tür, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Fecr-i Ati Topluluğunun “Kuruluş Bildirisi”nin Türk edebiyatı içerisindeki önemi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdakilerden hangisi Servet-i Fünun Edebiyatının genel özelliklerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 18.

19 . yüzyılda deneysel bilimlerin gelişmesiyle oluşan (…), insanın ve toplumların hayatının bütün oluş çizgilerini nedenleriyle görmek, göstermek isteyen; yani gerçeği olduğu gibi anlatmayı amaç edinen bir akımdır. Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerin hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Tevfik Fikret’in sade bir dille çocuklar için yazdığı kitap, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Avrupa’nın bilim ve teknolojisinin yanında yaşama tarzının da Osmanlı halkı tarafından benimsenmesi gerektiğini ileri süren görüş, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x