2014 3. Dönem AÖL Din Kültürü 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2014 3. Dönem AÖL Din Kültürü 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangileri değer kavramı ile ilişkilendirilemez?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi değerlerin bir özelliği değildir?

 
 
 
 
Soru 3.

Evliliklerde düğün töreni yapmak aşağıdakilerden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisinin kutlanması İslam öncesinde başlamış ve günümüzde de devam etmektedir?

 
 
 
 
Soru 5.

“Ben güzel _________ tamamlamak için gönderildim.” Peygamberimizin bu sözünde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 
Soru 6.

İstiklal marşında aşağıdakilerin hangisinden bahsedilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 7.

• “Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülüklerden vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret…” • “Yavrucuğum! Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez.” (Lokman suresi, 15 19. ayetler) Hz. Lokman’ın oğluna verdiği bu nasihatler aşağıdakilerden hangisine örnek oluşturur?

 
 
 
 
Soru 8.

M. Akif Ersoy’a “İstiklal Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?” diye soran bir kişiye onun cevabı ne olmuştur?

 
 
 
 
Soru 9.

Peygamberimiz Veda Hutbesi’nde kadın hakları üzerinde durmuş, kan davasını, faizi ve tefeciliği yasaklamıştır. İnsanın can, mal, namus ve özgürlüklerinin dokunulmaz olduğunu belirtmiştir. Aşağıdakilerden hangisi bu paragraftan çıkarılacak bir sonuç değildir?

 
 
 
 
Soru 10.

Peygamberimizin aşağıda verilen uygulamalarından hangisinin insan haklarını güvence altına almaya yönelik olduğu söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün din anlayışına aykırıdır?

 
 
 
 
Soru 12.

Laiklik aşağıdakilerden hangisini korumaya yöneliktir?

 
 
 
 
Soru 13.

Türklerin Müslüman olmadan önceki Tanrı inancı aşağıdakilerden hangisiyle ifade edilebilir?

 
 
 
 
Soru 14.

“Hazreti Türkistan” olarak bilinen, fetihler başladığı dönemde müridlerini Anadolu’ya göndererek İslam’ın buralara ulaşmasına katkı sağlayan mutasavvıf aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Esnafa İslam’ı anlatarak nasihatlerde bulunan, esnaflar arasında dinî, ahlaki kurallarla iktisadi kuralları birleştiren bir teşkilat kuran mutasavvıf kimdir?

 
 
 
 
Soru 16.

“Makâlât” adlı eser aşağıdaki Türk büyüklerinden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 17.

Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşamış, astronomi alanında önemli eserler yazmış, İstanbul’da bir rasathane kurmuş olan Türk bilgini kimdir?

 
 
 
 
Soru 18.

Batıda Algorismus olarak bilinen, sıfırlı ondalık sistemi bulan, cebir ve logaritmanın kurucusu kabul edilen ünlü Türk matematikçisi kimdir?

 
 
 
 
Soru 19.

Hafız Osman, Mustafa Rakım, İzzet Efendi, Hamit Aytaç gibi şahsiyetler aşağıdaki sanat dallarından hangisiyle ilgilenmişlerdir?

 
 
 
 
Soru 20.

Sulu boya veya altın yaldız kullanılarak kağıt ya da deri üzerine resim yapma sanatı olarak tarif edileni Türklere has sanat aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...