2014 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 6 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2014 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 6 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi Serveti Fünûn edebiyatının özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Osmanlı Devleti içerisinde yaşayan halk arasında dil, din, ırk ayrımının göz ardı edilerek herkesin eşit haklara sahip olmasını savunan ideoloji aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Realizm edebiyat akımının şiirdeki biçimine ne denir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi Tevfik Fikret için doğru bilgi değildir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde, bütün şiirlerinde yalnızca aruz ölçüsünü kullananlar yer almaktadır?

 
 
 
 
Soru 6.

Serveti Fünûn edebiyatının öncüsü ve kurucusu sayılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Edebiyat hayatına bir bildiriyle girdiler. “Sanat şahsi ve muhteremdir.” ilkesiyle hareket ettiler. Ancak aşırı ferdiyetçilikleri ve tabi olmayan dil ve üslüp anlayışlarından dolayı eleştirildiler.Bu parçada tanıtılan topluluk, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki eseryazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

“Rubabı Şikeste, Halûk’un Defteri, Şermin” adlı eserler aşağıdaki yazarlardan hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 10.

“Firdevs Hanım hayret bağırışını zaptedemiyordu. Bihter bu konuşmadan sıkılmış gibiydi. Anne kız bakıştılar. Demek Behlül, Nihal’i seviyordu.” Bu alıntı, aşağıdaki eserlerden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 11.

Halit Ziya Uşaklıgil’in “Kırk Yıl” adlı eserinin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Türk edebiyatında yazılan ilk psikolojik roman olarak kabul edilir. Bu eserde, olaylardan çok, kişilerin olaylara karşı tepkisi üzerinde durulmuştur. Eserde aşktan başka kaygıları olmayan insanların hayatı anlatılmıştır. Bu parçada tanıtılan eser, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi Cenap Şehabettin’in Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Almanya ve Avustralya’ya yaptığı gezilere ait duygularını, düşüncelerini ve bu gezilerde kendisini etkileyen önemli olayları anlattığı eseridir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi Fecri Âti edebiyatı için söylenemez?

 
 
 
 
Soru 15.

Millî Edebiyat ve Cumhuriyet Dönemi yazarlarımızdandır. Kurtuluş Savaşı yıllarında onbaşı ve çavuş rütbeleriyle ordu hizmetinde bulundu. Hikâye, roman ve anı türlerinde eserler verdi. Aşk, bireysel tutkular, kadın psikolojisi ve duyarlığını işledi. Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Türkün Ateşle İmtihanı eserleri arasındadır. Bu parçada sözü edilen yazar, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Millî Edebiyatçıların görüş ve eserlerinin yayılmasında, aşağıdaki dergilerden hangisinin rolü olmamıştır?

 
 
 
 
Soru 17.

Hemen bütün romanlarında dekor olarak taşra kasaba ve şehirleri çevre; tip, çeşitli problem ve görüşleriyle Anadolu atmosferi görülür. Romanlarında hissi ve sosyal konuları işleyen yazar, küçük hikâyelerinde bunların yanına mizahı da ekledi. Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Yaprak Dökümü eserlerinden birkaçıdır. Bu parçada söz edilen kişi, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Güzel dil Türkçe bize, Başka dil gece bize İstanbul konuşması En saf, en ince bize. Bu dizeler, aşağıdaki sanat topluluk veya eğilimlerinden hangisinin dil anlayışını belirtmektedir?

 
 
 
 
Soru 19.

Türk hikâyeciliğinin en önemli isimlerindendir. Hikâyelerinde hep olaya önem verdi; betimlemelere ve ruh çözümlemelerine hiç girmedi. Bomba, Yüksek Ökçeler, Falaka, Yalnız Efe eserlerinden birkaçıdır. Bu parçada tanıtılan yazar, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi “Beş Hececiler” adıyla anılan topluluk içinde yer almamıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x