2014 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2014 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi fıkra (köşe yazısı) türünün özelliklerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Yazarın herhangi bir konu üzerinde kesin hükümlere varmadan, kendi kişisel görüş ve düşüncelerini anlattığı yazı türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Türkçe yazılan ilk gezi kitabı aşağıdakilerden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 4.

Gazete ve dergilerin yaygınlaşması bu türün gelişmesini sağlamıştır. Serveti Fünûn, Genç Kalemler, Dergâh, Türk Yurdu gibi dergiler bu konuda etkili olmuştur. Bu yıllarda bu türün usta yazarları arasında Ahmet Rasim, Refik Halit Karay ve Ahmet Haşim ilk akla gelenlerdir. Bu parçada anlatılan tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi iyi bir makalenin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 6.

Sayısız neden insanları yazmaya yöneltir. Bu sebeple anı türü, romandan şiire, yaşam öyküsüne, zaman zaman eleştiriye kaynaklık eder. Anıyla günlük arasında ortak olmayan yön, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdakilerden hangisi yurt içi gezi yazılarından biridir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki eseryazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Haldun Taner’in oyunlarının ayırıcı özelliği, hayata felsefi olgun bir bakışla bakması ve tarih bilincine sahip olmasıdır. Aşağıdakilerden hangisi Haldun Taner’in oyunlarından biri değildir?

 
 
 
 
Soru 10.

Meddah, Karagöz, orta oyunu gibi gösterilerle gelişen geleneksel Türk tiyatrosu hangi dönemden itibaren Batı tiyatrosundan gelen etkilerle zenginleşmiştir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisinde bilgi yanlışlığı vardır?

 
 
 
 
Soru 12.

Cumhuriyet döneminde mizah edebiyatı, güldürürken düşündürmeyi de amaçlayan bir mizah anlayışıyla yeni boyutlara ulaştı. Aşağıdakilerden hangisi bu alanda eser veren yazarlardan biri değildir?

 
 
 
 
Soru 13.

1950’den sonra yeni arayışlara yönelen Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar gibi şairlerin başlattığı bir akımdır. Anlamda kapalılığın, değişik çağrışımlarla imgeci bir şiir anlayışının savunulduğu ve 1965’e kadar süren bu akım aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

• Şiirsel söyleyişte konuşma dilinin yalınlığından faydalandılar.• Varlık dergisinde ölçüsüz, uyaksız, şairanelikten uzak yeni bir şiir akımı başlattılar.• Yaşama sevincini, günlük hayatı, küçük adamın dertlerini konu edindiler.Bu özellikler, aşağıdakilerden hangisiyle ilgilidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Genç Osman, Cem Sultan gibi konusunu tarihten alan çok sayıda oyunuyla tiyatromuzun en verimli yazarlarından biri olan isim, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Hecenin beş şairinden biri olan şair Anadolucu edebiyatın en öne çıkan adıdır, Millî ve yerli sanat anlayışına göre kaleme aldığı “Han Duvarları” en tanınmış şiirlerindendir. Bu parçada bahsedilen şair, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Cumhuriyet Dönemi’nde özellikle Türk şiirinde büyük değişiklikler görüldü. Buna göre aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerden hangisi Türk edebiyatına Tanzimat’tan sonra giren deneme türünün ilk yazarlarından biri değildir?

 
 
 
 
Soru 19.

GÜNAYDINGünaydın tavuklar, horozlarArtık memnunum yaşamaktanSabah erkenden kalktığım zamanSiz varsınız;Gündüz, işim var, arkadaşlarım.Gece yıldızlar var, karım var, Günaydın tavuklar, horozlar!şiirinde olduğu gibi eserlerinde yaşama sevincini öne çıkaran şair aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi Yedi Meşaleciler olarak adlandırılan grupta yer almaz?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x