2015 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi sanat metinlerinin özelliklerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi sanat metinlerine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 3.

I. Çağrışım gücü yüksek olan metinlerdir.
II. Dil göndergesel işlevde kullanılır.
III. Üslup kaygısı vardır.
IV. Düşüncelerin okuyucuya en açık şekilde aktarılması amaçlanır.
Yukarıdaki numaralandırılmış cümlelerin hangilerinde edebi metinlerin özellikleri doğru verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi modern Türk tiyatrosunun türlerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi kişisel yaşamı konu alan metinlerden biridir?

 
 
 
 
Soru 6.

İnsan yaşamını, sahne üzerinde gerçek kişiler tarafından yaşanıyor havası içinde anlatan eserlere (_________) denir.Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 7.

I. Duygular çoşkulu bir anlatımla dile getirilir.
II. Olağanüstü varlıklara yer verilir.
III. İslamiyet etkisinde gelişen dönemdeki nazım biçimlerindendir.Numaralandırılmış bilgilerle aşağıdaki türler eşleştirildiğinde hangisi dışarıda kalır?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı edebi türlerden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Anonim eserlerdir. Hayal ögesi ağır basar. Anlatım kısa ve yoğundur. Bir varmış bir yokmuş, biçimindeki tekerlemeler ile başlar. Anlatım öğrenilen geçmiş zaman biçiminde yapılır. Eğitici amaç taşır.Bu parçada sözü edilen tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Niğde’ye yaklaşıyorduk. Yanımda oturan bir Niğdeli, şehrin eteğini saran ağaç kümeleri arasında pek iyi seçemediğim bir noktayı işaret etti. Faruk Nafiz’in hanı, dedi. Büyük şairin han sahibi olduğu günleri de inşallah görürüz. Fakat yol arkadaşımın bana gösterdiği bina, sadece Faruk Nafiz’in unutulmaz Han Duvarları şiirinde tasvir ettiği han idi.Bu parça aşağıdaki türlerden hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisinde dilekçenin özellikleri doğru olarak verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 12.

Hiçbir şey dil kadar bir ağaca benzer değildir. Diller tıpkı ağaçlar gibi mevsim mevsim rengini kaybeden öykü yapraklarını dökerler ve tazelerini açarlar. Dilin yaprakları sözcüklerdir. Edebi bir metni okuyorken, daha düne kadar canlı anlamları olan “melek” sözcüğünün bugün tamamen yaşamı tükenmiş, renksiz ve şekilsiz bir söz hâline geldiğini hissettim.Bu parçada aşağıdaki edebi türlerden hangisine ait özellikler öne çıkmaktadır?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi romanı hikâyeden ayıran en önemli özelliktir?

 
 
 
 
Soru 14.

Ben o sabah geziye çıktım. Sonradan anladığıma göre, şehrin iki kavis oluşturan iki limanından birisini kıyılamışım. Çıkıp yürüdüm, arkama dönüp baktım, peşimi kovalayan yok. Sakin şehir kıyı boyu yan gelmiş uyuyordu hâlâ. Şehri biraz da Afrodit’e benzettim. Sabahin erken saatlerinde denizden bembeyaz doğuyordu.Bu parça aşağıdaki edebi türlerin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 15.

Bir metinde sözcüklerin dil bilgisi kurallarına göre bir araya gelmesi ve kullanılmasına (_________) denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi bir mektup türü değildir?

 
 
 
 
Soru 17.

Saat sekizde kalktım. Her günkü uyanışımdan iki üç saat geç. Kırk yılda bir böyle uyanırım. Aynı çorapları giydim. Bugün evdeyim. Çay demledim, sütü ocağa koydum. Süt kaynayıncaya değin jimnastik yaptım. Süt iki bardaklık. Birini kahveyle içtim, öbürüne yoğurt çaldım.Bu parça aşağıdaki edebi türlerden hangisine ait özellikler taşımaktadır?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdaki eser → yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 19.

Bir bilim adamının, sanatçının kendi yaşamını anlattığı eserlere (_________) denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdaki türlerden hangisi Türk edebiyatında Tanzimat Dönemi’nden önce de vardır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x