2015 1. Dönem AÖL Ekonomi 1 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 1. Dönem AÖL Ekonomi 1 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

A ülkesi yeni ekonomik yılda, ekonomik kalkınma hızını % 7 olarak hedeflemiş ve bu orana ulaşabilmek için en uygun önlemlerin ne olması gerektiğini belirlemiştir. Buna göre A ülkesi ekonomik alanda neyi ortaya koymuştur?

 
 
 
 
Soru 2.

“Doğruluğu tartışmasız kabul edilen bazı temel varsayımlardan hareket ederek bunların tek olaylara uygulanması” ekonomi biliminin hangi yöntemini açıklamaktadır?

 
 
 
 
Soru 3.

“Malların miktarını veya faydasını artırmak amacıyla yapılan faaliyetlerin, harcanan çabaların tümünü” ifade eden klasik sınıflama bölümü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 4.

1923 yılında kurulan yeni Türkiye Devleti, savaş meydanlarında kazanılan başarıların tek başına bir anlamının olmadığının farkında olarak, Türkiye’nin ekonomi politikasını belirlemek için iktisat kongresi düzenlemiştir. Türkiye Cumhuriyetinin ilk iktisat kongresi olan bu kongre hangi tarihte, nerede toplanmıştır?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi kültürel mal olarak kabul edilir?

 
 
 
 
Soru 6.

Antalya’da yaşayan ve dağcılık faaliyetine katılacak olan Zafer, temmuz ayında alışverişe çıkar. Tezgâhtarlara; eksi 20 derecede dahi giyebileceği bir monta ihtiyaç duyduğunu söyler. Montla birlikte kalın çoraplar, eldiven, atkı gibi soğukta giyebileceği kıyafetler alır. Zafer’in bu davranışı ihtiyaçların hangi özelliğine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 7.

• İhtiyaç ile birlikte ortaya çıkmıştır ve ihtiyaçlar ile vasıtanın arasındaki ilgiyi anlatır. • Üretilebilir nitelik taşır. • Doğada belirli ölçüde olması ve vasıtayı oluşturmak için insanın bir emek harcaması gerekir.
Yukarıda özellikleri sıralanan ekonomi ile ilgili kavram, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi, doğanın üretim üzerindeki etkisi ile ilgili değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi birinci enerji kaynakları arasında yer alır?

 
 
 
 
Soru 10.

Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının % 66’sı Güneş enerjisinden karşılanabilir. Aşağıdakilerden hangisi bu enerjiden yararlanılan alanlara bir örnek değildir?

 
 
 
 
Soru 11.

Türkiye; sayısı fazla ve genç bir nüfusa sahiptir. Bu durumun ülke ekonomisine katkısı nedir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi kullanıldıkları alana göre ticari sermayedir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi sermayenin oluşmasındaki kaynaklardan biri değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi tasarrufun objektif etkenleri ile ilgili yanlış bir ifadedir?

 
 
 
 
Soru 15.

Bir evin yıllık geliri 30.000 TL’dir. Faiz oranının % 50 olduğu bir zamanda bu evin bir yıllık sermaye değeri ne olur?

 
 
 
 
Soru 16.

“Belli bir unvan altında az sayıda ortak tarafından kurulan ve gerek şirketin, gerek ortakların sorumluluğu sınırlanmamış olan şirket” aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki maddelerden hangisi kooperatifin özelliği değildir?

 
 
 
 
Soru 18.

“Atatürk’ün ekonomi politikası antienflasyonist para politikası, kaynak harcama dengesini korumaya yönelik denk bütçe politikası, ulusal kaynakların etkili ve rasyonel kullanımını sağlayan planlı gelişme politikası, sektörler arası dengesizlikleri gidermeye ve ekonomik gelişmeyi hızlandırmaya yönelik yatırım politikalarıdır.” Bu metne göre, aşağıda verilenlerden hangisi Atatürk’ün ekonomi politikaları ile ters düşmektedir?

 
 
 
 
Soru 19.

Verilen tabloya göre ülkemizde büyüme hızının yüksek olduğu dönem hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi İktisadi Devlet Kuruluşlarındandır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x