2015 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 8 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 8 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi “öz şiir” anlayışının özelliklerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Cumhuriyet Dönemi şiirinin öncü şairlerinden biridir. Şiirlerinde yaşama sevinci, ölüm korkusu, yalnızlık, aşk gibi temaları işlemiştir. Şiirlerinde Baudalaire, Verlaine gibi Fransız şairlerin etkisinde kalmıştır. Otuz Beş Yaş, Ömrümde Sükut eserlerinden bazılarıdır. Bu parçada tanıtılan şair aşağıdakilerden hangisidir.

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi’nde etkili olan edebi gruplardan biri değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi “Yedi Meşaleciler” grubunun özelliklerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 5.

Şiirlerinde evler, odalar, sokak, doğa konularını işlemiştir. Ev konusunu çok işlemesi nedeniyle “evler şairi” olarak anılmıştır. Bir anlayışın eğemenliğine girmeden kendine özgü bir şiir dünyası kurmuştur. Halk kültüründen aldığı unsurları Batı şiiri ile birleştirmiştir. Radyo oyunu da yazmıştır. Kapalı Çarşı, Evler, Eski Toprak eserlerinden bazılarıdır. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi “Yedi Meşaleciler” topluluğunda yer alan sanatçılardan biridir?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğrudur?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki sanatçı → eser eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Yedi tepeye kurulmuş Pul pul Gümüş gümüş balıkları Pul pul Işıktan sudan örülmüş Canım İstanbul (Bedri Rahmi Eyüpoğlu)Bu şiirde işlenen tema aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi toplumcu gerçekçi şiir için söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 11.

Trrumtrrumtrrum!trak tiki takMakineleşmek istiyorumBeynimden, etimden, iskeletimden geliyor bu!Her dinamoyuAltıma almak için çıldırıyorum. (Nazım Hikmet)
Yukarıdaki dizeler Nazım Hikmet’in hangi edebi akımdan etkilendiğini göstermektedir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi Necip Fazıl Kısakürek’in işlediği ana temalardan biridir?

 
 
 
 
Soru 13.

Yurt güzelliklerini anlatan “Çoban Çeşmesi” adlı eser aşağıdaki sanatçılardan hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 14.

Yurt sevgisi, yurdun güzellikleri gibi konuları lirik bir tarzda işlemiştir. Halk edebiyatımızın şekil ve ölçü anlayışını başarıyla uygulamıştır. “Bingöl Çobanları” adlı yurt güzelliklerini anlattığı şiiriyle tanınmıştır.İstanbul’un işgali dolayısıyle yazdığı “Gurbet” adlı şiiri dolayısıyle “gurbet şairi” olarak da bilinir. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Havaya Çizilen Dünya ilk şiir kitabıdır. Halk şiir geleneğinden modern tarza uzanan geniş bir alandaki biçim özelliklerini denemiştir. Yenilik peşinde koşan, sürekli kendini yenilemeye çalışan biridir. Kurtuluş Savaşı süresince anlattığı Çakır’ın Destanı, Üç Şehitler Destanı gibi eserleri nedeniyle destan şairi olarak da anılır. Bu parçada özellikleri tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Eve ekmek ve tuz götürmeyi Böyle havalarda unuttum Şiir yazma hastalığım Böyle havalarda nüksetti Beni bu güzel havalar mahvetti Bu şiir, söyleyiş özellikleri dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisinin etkisinde yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 17.

(I) Orhan Veli, geleneksel şiir anlayışına karşı çıkmıştır.(II) Yazdığı “Garip” ön sözünde şiirle ilgili düşüncelerini dile getirmiştir.(III) Konuşma dili ile sıradan günlük konuları işlemiştir.(IV) Ahengi sağlamak için ölçü ve aliterasyonların önemini savunmuştur.Orhan Veli Kanık ile ilgili yukarıdaki bilgilerden hangisinde yanlışlık yapılmıştır?

 
 
 
 
Soru 18.

I. Sanat sanat için yapılmalı diyerek bireysel konuları işlemişlerdir.
II. Halk edebiyatı nazım biçimlerini kullanmışlardır.
III. Basitlik, sadelik düşüncesiyle şairane söyleşilere karşı çıkmışlardır. Bu bilgilerle aşağıdaki edebi anlayışlar eşleştirildiğinde hangisi dışarıda kalır?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisinde
II. Yeni akımının özellikleri yanlış verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 20.

Mavi dergisini çıkarmış, Mavici akımın temsilcisi olmuştur. Garip şiirini çok basit,
II. Yeni şiirini karışık ve zayıf bularak ikisine de karşı çıkmıştır. Bazen bireyci bazen toplumcu bir çizgide aşk, barış, özgürlük, insan sevgisi gibi konuları işlemiştir. Tutkunun Günlüğü, Sisler Bulvarı, Ben Sana Mecburum şiir kitaplarından bazılarıdır.Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x