2015 2. Dönem AÖL Sanat Tarihi 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 2. Dönem AÖL Sanat Tarihi 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Uygur mimarisinde kullanılan daha sonra Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde geliştirilen örtü sistemleri, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 2.

Türk halı sanatının ve dünya halılarının bilinen en erken tarihli örneği olan “Pazırık Halısı”, aşağıdaki hangi kurganda bulunmuştur?

 
 
 
 
Soru 3.

Emevi ve Abbasi sivil mimarisinin önemli yapıları arasında olan “Çöl sarayları”nın yapılış amaçları, aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 4.

Endülüs Emevi Devleti, bugünkü hangi ülke toprakları üzerinde kurulmuştur?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdaki camilerden hangisinin minaresi “Malviye” tipinde inşa edilmiştir?

 
 
 
 
Soru 6.

Stupa, hangi ülkeye özgü bir yapı tipidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Mardin Kızıltepe Ulu Camisi, hangi planlı camilere örnektir?

 
 
 
 
Soru 8.

Dört duvar üzerine kubbe ile örtülü olan mezar anıtlarına verilen isim, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 9.

• Türkiye Selçuklu hükümdar I. İzzettin Keykâvus tarafından Antalya – Korkuteli yolu üzerinde yaptırılmış bir kervansaraydır. • Kapalı mekânları bulunmayan han dörtgen planlı olup, büyük bir kuşatma duvarıyla çevrilmiştir. • Hanın sivri kemerli, mukarnaslı, geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiş anıtsal bir portalı vardır. Hakkında bilgi verilen kervansaray, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Anadolu Beylikler Dönemi mimarisinin mimari ve süslemeye getirdiği yeniliklerden hangisi, Anadolu Selçuklu cami mimarisinde görülmez?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdaki yapılardan hangisi Osmanlı sivil mimarisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 12.

“ _________ , zamanına kadar denenmemiş bir anıtsallığa ulaşmış olmasıyla geçmiş mimari ifadeye konmuş bir son nokta niteliği taşımaktadır.” Doğan KUBAN Ünlü mimar ve mimarlık tarihçisi Doğan Kuban, yukarıdaki ifadeleriyle hangi camiye duyduğu hayranlığı anlatmaya çalışmıştır?

 
 
 
 
Soru 13.

Mimar Sinan’ın ölümünden sonra “Geç Klasik Çağ” olarak adlandırılan 17. yüzyıl boyunca, “Sinan Üslubu” onun yetiştirdiği ustalar tarafından sürdürülmüştür. Aşağıdakilerden hangisi bu ustalardan değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdaki çeşmelerden hangisi “Yeni Klasikçilik” akımının özelliklerini taşıyan en özgün eserdir?

 
 
 
 
Soru 15.

Osmanlı halı sanatında “Saray halıları” olarak adlandırılan yepyeni bir sitilin ortaya çıkmasında, aşağıdakilerden hangisinin etkisi olmuştur?

 
 
 
 
Soru 16.

Osmanlı maliye kayıtlarında kullanılan, okunması ve yazılması çok zor olan yazı çeşidi, aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki hangi yıllar arası Türk mimarlığının “
II. Ulusal Mimarlık Dönemi” olarak isimlendirilir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerden hangisi, Kudüs’teki Mescidi Aksa ve Kubbetü’s Sahra camilerinin onarımında çalışmış mimarlarımızdan biridir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdaki okullardan hangisinin açılmasıyla heykel, resmen eğitim konusu olmuştur?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdaki hangi resim akımının sanatçıları “Resim, toplumsal ve gerçekçi değerlere yönelmelidir.” düşüncesinde birleşmişlerdir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...