2015 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı edebî metinler örnek olamaz?

 
 
 
 
Soru 2.

• Masal • Destan • Mesnevi • Hikâye Bu türlerin ortak yönü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerin hangisinde öğretici metinler bir arada verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 4.

Öykü türünün ilk örneği, İtalyan yazar _________ tarafından yazılan “Dekameron” adlı eserdir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya ve göstermeye bağlı eserlerin ortak yönlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdaki destan → millet eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

Hayatın ve tutacağın yol hakkında kararsızlığa düşüp de bir ışık aradığın zaman, fikrini soracağın kişiyi iyi seç. Düşün ki isabetsiz bir fikirden hareket ederek verdiğin karardan bütün bir ömür boyunca pişmanlık duyman mümkündür. Fakat isabetli bir fikirden aldığın ışık da ömrünce yolunu aydınlatır. Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki yazarlardan hangisi öykü türünde eser vermemiştir?

 
 
 
 
Soru 9.

Olayın geçtiği ortam ve kişilerin tanıtıldığı, yer ve zamanın belirtildiği öykü bölümü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Meydanı çeviren parmaklığın öte tarafındaki caddede bir sıra küçük dolmuş, deniz kenarında iki açık yaz tramvayı vardı. Geniş kırmızı şeritli pantolonu, parlak kılıcıyla o gün ilk defa topçu zabiti üniforması içinde gördüğüm babamla el ele meydanın ortasında durmuştuk. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?

 
 
 
 
Soru 11.

Edebiyatımızda en güzel örneklerini Mehmet Akif Ersoy ve Tevfik Fikret’in verdiği nazım şeklinde yazılmış hikâyeler aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Ahmet Celâl, I. Dünya Savaşı’na katılmış ve bir kolunu savaşta kaybetmiştir. İstanbul’un İngilizler tarafından işgal edilmesi üzerine Emir Eri Mehmet Ali onu köyüne davet eder. Daveti kabul eden Ahmet Celâl, Porsuk Çayı’nın kıyısındaki köye gider. Bu parçada bir bölümü özetlenen eser aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 13.

Konusunu müzik eşliğinde hareketlerle anlatan sözsüz tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Divan edebiyatında olaya dayalı, beyitler hâlinde yazılan tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi doğal ve yapma destanların ortak yönlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 16.

Bir varmış, bir yokmuş; Allah’ın kulu çokmuş. Develer tellal iken, pireler berber iken ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… Bu tekerlemede olduğu gibi anlatımda iç uyaklar bulunmasına verilen ad aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Gölge oyununda Karagöz’le Hacivat’ın arasında geçen konuşmaların yer aldığı bölümdür. Seyircilerin en çok sevdiği bu bölümde yanlış anlamalara dayalı komik diyaloglar yer alır. Bu bölümün asıl oyunla ilgisi yoktur. Bu parçada tanıtılan Karagöz oyununun bölümü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerin hangisinde bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 19.

Yahya Kemal, 1912 yılında dokuz sene kaldığı Paris’ten zengin bir kültüre ve tarih şuuruna sahip ola rak İstanbul’a dönmüştür. 1913 yılından itibaren çeşitli liseler ile İstanbul Üni versitesinde tarih ve edebiyat dersleri vermiş, çeşitli dergilerde şiir ve makaleleri yayımlanmıştır. Bu parça aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 20.

Sabahın bu saatlerinde, okulun insansız bahçesindeki erik ağacının altında melül, mahzun duran boş bankın önüne çektim emektarı. Çocuklar gelmiş miydi acaba? Motoru durdurdum, arabadan çıkarken çaldı telefonum. Bu parçada aşağıdaki bakış açılarından hangisi kullanılmıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x