2015 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi Beş Hececiler’in ortak özelliği değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Memleketçi edebiyata tepki olarak ortaya çıktılar. Çıkardıkları ortak kitabın adıyla anıldılar. Topluluğun en güçlü şairi Ziya Osman Saba’dır. Bu parçada özellikleri verilen topluluk aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdaki sanatçılardan hangisi Beş Hececiler arasında yer almıştır?

 
 
 
 
Soru 4.

“Otuz Beş Yaş’’ şiiri aşağıdaki sanatçılardan hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 5.

Cumhuriyet sonrası Türk şiirinde gerçek yenilik onunla başladı. Şiirde ölçü, uyak gibi bağları atan akımın başlatıcısı oldu. “Bugün Pazar’’ şiirinde hapishanede yaşadıklarını anlattı. “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı eseri çok beğenildi. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Üç arkadaş Varlık dergisinde ölçüsüz, uyaksız, şairanelikten uzak yeni bir şiir akımı başlattılar. Konuşma dilinin yalınlığıyla yaşama sevincini, günlük yaşamı, küçük insanın yaşamını konu edindiler. Kısa sürede onların bu şiir anlayışı yaygınlaşarak dönemin ünlü şairlerini de etkiledi. Bu parçada özellikleri verilen şiir anlayışı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdakilerin hangisinde bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 8.

Tiyatro, roman ve küçük hikâye türünde eserler yazmış olan sanatçı, toplum hayatının aksayan yönlerini, olayları, tipleri bir mizah üslubuyla anlattı. Mizahi yönü hep ön planda oldu. “Yaşar ne Yaşar ne Yaşamaz, Zübük” önemli eserlerindendir. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdaki sanatçı → eser eşleştirmelerinin hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerin hangisinde bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 11.

Batı’nın ruhun gücüne yer vermeyen maddeci yaşam görüşünü eleştirir. Toplumdaki oluşumu irdelemekten yana olan yazar, oyunlarında toplumun içinde bulunduğu hızlı değişimin değer karmaşasına yol açtığını belirtmiştir. “Yaprak Dökümü, Eski Şarkı, Balıkesir Muhasebecisi” adlı eserlerinde kuşaklar arasında aşılması güç kopmalar oluştuğunu göstermiştir. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi Necati Cumalı’nın eserlerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerin hangisinde bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 14.

Sanatçımız, Türkçenin bütün inceliklerini taşıyan, akıcı anlatımıyla anı ve seyahat yazılarını farklı boyutlara taşımıştır. “Taymis Kıyıları, Denizaşırı, Zeytin Dağı” eserlerinden bazılarıdır. Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi eserlerinde mizahı konu edinen sanatçılardan biri değildir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi deneme yazarlarında bulunması gereken özelliklerden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 17.

Dünya edebiyatında denemenin kurucusu olarak bilinen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Nerede yayımlanırsa yayımlansın inceleme ve araştırmaya dayanan yazılardır. Yazarlar işledikleri konulardaki düşüncelerini okuyucuya benimsetme amacındadırlar. Yazılarını yazarken belgelerden, verilerden, incelemelerden ve araştırmalardan yararlanırlar. Söylediklerini kanıtlamak zorundadırlar. Bu parçada sözü edilen yazı türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi Türk edebiyatındaki gezi yazısı sanatçılarından değildir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi Türk edebiyatında ilk anı örneğidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x