2015 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2015 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi gazete çevresinde gelişen metin türlerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 2.

Deneme ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 3.

Antartika’da uzun kutup gecesi güneşin ufuktan yükselmesiyle biter ve altı ay sürecek gündüz başlar. Çok geçmeden penguen sürüleri ilerlemeye başlar. Önlerinde yürümeleri gereken yüzlerce kilometre buzlu yol vardır. Ve onlar bir adımda yalnızca 10 cm ilerleyebilir ve dakikada 120 adım atar.Bu parça aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 4.

Pişekâr ve Kavuklu hangi tiyatro türünün başkahramanlarıdır?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi sanat eseri metinleri içinde yer almaz?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi Türk edebiyatında olay öykücülüğünün temsilcilerindendir?

 
 
 
 
Soru 7.

“Dirse Han Oğlu Boğaç Han” öyküsü aşağıdaki eserlerin hangisinde yer almaktadır?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi ulusların ulus oluş aşamasında gösterdikleri kahramanlık, savaş, göç, doğal afetler gibi önemli olayların etkisiyle söylenmiş manzum hikâyelere verilen addır?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi bir düşünce yazısıdır?

 
 
 
 
Soru 10.

Kuşkusuz bir şiir ana dilindeki güzellikle yüzde yüz bir mükemmellikle başka bir dile çevrilemez ama aslına yaklaşılabilir. Bu da şairin kendi ikliminde yaşayan, kendine ruhça akraba olan sanatçı bir çevirmeni bulmasıyla mümkündür. Bu durumda bile dillerin ses özellikleri farklı olduğu için şiir aynı ahengi, değeri yakalayamaz.Bu parçada asıl söylenmek istenen aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Uygarlıktaki en büyük gelişmeler bilim temeli üzerine oturan, bilimden gücünü alan gelişme ve dönüşmelerdir. Bilim bir yandan teknolojinin yol açtığı maddi gelişme ve dönüşmeleri büyük ölçüde temellendirirken öte yandan da görgü ve kavrayış ufkumuzun gelişmesini, manevi hayatımızın sağlam düşünce temelleri üzerine oturmasını sağlar ve böylelikle de manevi hayatımıza, tinsel yaşam ve yaşantımıza, değer yargılarımıza yön vermeye yarar.Bu parça aşağıdaki düz yazı türlerinin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 12.

Bir eserin gerçek değerini ortaya koymak amacıyla inceleme sonucu yazılan yazıdır. Eserin iyi ve zayıf yönleri birlikte ele alınır. Peşin yargılardan kaçınılır.Bu parçada özellikleri verilen öğretici metin aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi Hun destanıdır?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi “kahraman anlatıcının bakış açısı” ile yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi göstermeye bağlı edebî türlerden biridir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi yazdığı denemelerle tanınmış yazarlardan biri değildir?

 
 
 
 
Soru 17.

• Konu sınırlaması yoktur.• Genelde sanat, bilim, edebiyat, felsefe gibi konularda yazılır.• Fıkra uzunluğunda olur.Bu özellikler aşağıdaki metin türlerinden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 18.

Olağanüstü olaylarla süslü, olağanüstü kişilerin başlarından geçen olayları anlatan eserlere verilen ad aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Çanakkale – Gelibolu savaşlarının en kanlı sahneleri, hiç şüphe yok ki Arıburnu Anafartalar Cephesi’nde geçer. Mustafa Kemal Çanakkale Harpleri’ne, 19. Tümen Kumandanı Mustafa Kemal olarak katılır.Bu metin aşağıdakilerin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı eserler ile göstermeye bağlı eserler arasındaki benzerliklerden biri değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x