2016 2. Dönem AÖL Coğrafya 8 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2016 2. Dönem AÖL Coğrafya 8 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Ülkemizdeki nüfus artış hızında yirmi yıl öncesine oranla düşüşün olduğu gözlemlenmektedir. Aşağıdakilerden hangisi bu düşüş üzerinde daha fazla etkili olmuştur?

 
 
 
 
Soru 2.

Tabloda ülkemizin son otuz yıla ait nüfus miktarı ve nüfus artış hızları verilmiştir.Tablodaki bilgilerden hareketle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

 
 
 
 
Soru 3.

Ülkemizde 2000 yılında yaklaşık 5,5 milyon olan 65 yaş ve üzeri nüfusun 2050’ye kadar 17 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu durum ülkemiz nüfusunun yaşlanması ve ülke ekonomisine daha fazla maliyet eklenmesi anlamına gelecektir. Aşağıdakilerden hangisi bu soruna çözüm olacak uygulamalar arasında yer almaz?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdaki hangisi GAP’ın uygulandığı illerimiz arasında yer almaz?

 
 
 
 
Soru 5.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin ülke ekonomisine yaptığı katkılar arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

 
 
 
 
Soru 6.

Ülkemizde uygulanan bölgesel kalkınma projelerinin ortak amaçları arasında aşağıdakilerden hangisi gösterilemez?

 
 
 
 
Soru 7.

Ülkemizin aşağıdaki bölgelerden hangileri arasındaki kara, hava ve deniz yolu bağlantısının sağlanmasında etkisi yoktur?

 
 
 
 
Soru 8.

Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin deniz yoluyla diğer deniz ve okyanuslara açılmasında İstanbul ve Çanakkale boğazları çok önemli bir yere sahiptir.Buna göre, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının aşağıdaki ülkelerden hangisinin deniz ulaşımındaki önemi daha azdır?

 
 
 
 
Soru 9.

Azerbaycan’a ait Karabağ’ın işgal altında olması Türkiye ile aşağıdaki ülkelerden hangisi arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir?

 
 
 
 
Soru 10.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirlemede en çok kullanılan ölçüt aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri arttıkça, insani gelişim indeksinde sıralaması yukarılara çıkmaktadır.Buna göre, haritada numaralandırılmış alanlardan hangisinde insani gelişim indeksi daha yüksektir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi ülkemizi insani gelişim indeksinde üst sıralara taşıyabilecek bir uygulamadır?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi Almanya, Japonya, İngiltere, Fransa ve ABD gibi ülkelerin gelişmişlik düzeylerini arttırmaz?

 
 
 
 
Soru 14.

Afrika Kıtası’nın en gelişmiş ekonomisine sahip ülkesi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Petrol fiyatlarındaki düşüşler petrol üreten ülke ekonomilerini olumsuz etkilerken bu durum petrol ithal eden ülke ekonomilerine olumlu yansımaktadır.Buna göre petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşler aşağıdaki ülkelerden hangisinin ekonomisine olumlu yansır?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdaki ülkelerden hangisi günümüzde gerçekleştirdiği hızlı büyüme ile dünya ekonomileri arasında hızla üst sıralara yükselmektedir?

 
 
 
 
Soru 17.

Günümüzde Ortadoğu ülkelerindeki çatışmaların temel nedeni aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 18.

Kurak ve yarı kurak iklim bölgelerinde su kaynaklarının kullanımının gelecekte olası bazı çatışmalara neden olma riski taşıdığı belirtilmektedir.Bu risk haritada taralı alanlardan hangisinde daha yüksektir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi ekolojik dengenin bozulmasına neden olan durumlardan değildir?

 
 
 
 
Soru 20.

A bölgesinde sanayileşme ve nüfus miktarı daha fazla olmasına rağmen B bölgesinde çevre kirliliği daha fazladır. Bu durum aşağıdakilerden hangisine kanıt oluşturur?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x