2016 2. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 6 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2016 2. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 6 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Yazarın bir konu, eşya ya da yerle ilgili yaptığı incelemeleri değişik boyutlarıyla ele alıp kendi görüşlerini de katarak yazdığı gazete ve dergi yazılarına _________ denir.Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 2.

Mülakatla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi söylev çeşitlerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

– Geleneksel sanatlarımızdan yararlanarak sinemada bir açılım sağlamak nasıl bir iştir? – Gelenekten iki metot ile yararlanmak mümkün. Birincisi “kes yapıştır metodu”. Geleneğin kimi unsurlarını alır, filminde kullanırsın. Örneğin Itri’yle ilgili bir film yapacaksan Itri’nin müziğini kullanırsın. İkinci yöntem, geleneğin bazı yapılarını yorumlayıp onlardan metaforlar üretmektir. İkinci yöntemde, mevzuya derinlemesine hâkim olmaya çalışarak bir tazeleme çabası ortaya koyuyorsunuz.Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi röportaj yazarının dikkat etmesi gereken kurallardan biri değildir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisinin gelişiminde gazete etkili olmamıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdakilerden hangisi röportaj türünde yazılmış bir eser değildir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi “söylev”in diğer adıdır?

 
 
 
 
Soru 9.

Mülakat ile _________ birbirine karıştırılır. Oysa _________ hazırlayan kişi gördükleri ve duyduklarıyla yetinmez.Bu parçada boş bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerin hangisinde röportaj türü ile ilgili bir bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 11.

Efendiler! Tarih, milletlerin yükselme ve düşme sebeplerini ararken birçok siyasi, askerî, sosyal neden bulmakta ve saymaktadır. Şüphe yok, bütün bu nedenler sosyal olaylarda etkilidir. Fakat bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla, yükselmesiyle, düşmesiyle ilgili ve ilişkili olan milletin ekonomisidir.Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Röportaj, gazete çevresinde gelişen öğretici metinlerden _________ özelliklerini taşır. Çünkü röportajın da dayandığı sağlam bir düşünce ve tez vardır.Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 13.

I. Röportaj → araştırma
II. Söylev → hitap sözleri
III. Mülakat → soru-cevap
IV. Hatip → eleştirmen Numaralanmış terimlerden hangisi karşısındakiyle ilişkilendirilemez?

 
 
 
 
Soru 14.

Söylev türü Türk edebiyatında _________ sonra görülmeye başlanmıştır.Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Bilimsel toplantılarda ilim ve fen insanlarının yaptıkları toplantılara _________ denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Röportajlarda aşağıdaki anlatım türlerinden hangisinin kullanımı diğerlerinden daha azdır?

 
 
 
 
Soru 17.

Cam, eskiden beri ticaretin geniş insan kitlelerinden esirgediği parıltıyı onlara verendir. Tarihin süsüdür cam. Tarihçilerin erken dönem diye niteledikleri zaman kesitinde cam; doğada zor bulunan yeşim, firuze, zümrüt, kehribar gibi taşlara alternatif olarak üretilmiştir. Antik camların çoğunlukla şeffaf değil, renkli olmasının hatta gereğinden fazla parlak renklerde üretilmesinin nedeni budur.Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdaki türlerin hangisinde özellikle dilin alıcıyı harekete geçirme işlevi kullanılır?

 
 
 
 
Soru 19.

Ünlü bir ressamı konu alan röportajın türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi söylevcinin dikkat etmesi gereken kurallardan biri değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x