2016 2. Dönem AÖL Peygamberimizin Hayatı 1 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2016 2. Dönem AÖL Peygamberimizin Hayatı 1 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Araplar tarafından haram aylarda yapılan savaşlara ne denirdi?

 
 
 
 
Soru 2.

“Ben, Abdullah b. Cüdan’ın evinde öyle bir sözleşmede yer aldım ki bu sözleşmeyi kızıl develere değişmem. Eğer şu an böyle bir sözleşmeye çağrılsam hemen gider orada bulunurum.”Peygamberimizin katıldığını söylediği bu sözleşme aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi “hüzün yılı”nda vefat etmiştir?

 
 
 
 
Soru 4.

Hz. Peygamberin ilk cuma namazını kıldırdığı yer aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

İfk hadisesi aşağıdaki olayların hangisinden sonra meydana gelmiştir?

 
 
 
 
Soru 6.

Hz. Muhammed (sav.)’in ilk erkek çocuğu aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

İsra ve Miraç olayı ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

Peygamberimiz, saçı ve sakalı dağınık şekilde yanına gelen bir adamdan, saçını ve sakalını düzelterek gelmesini istedi ve “Herhangi birinizin saçı başı dağınık bir halde gelmesinden böyle gelmesi daha iyi değil mi?” buyurdu.Bu olay Peygamberimizin aşağıdakilerden hangisine önem verdiğini göstermektedir?

 
 
 
 
Soru 9.

“(Evlere girmek için) İzin istemek üç defadır. İzin verilirse girersin, verilmezse geri dönersin.”Bu hadis aşağıdakilerden hangisi ile ilgilidir?

 
 
 
 
Soru 10.

“Doğru yolu tutunuz, işleriniz ve ibadetlerinizde aşırıya kaçmayınız… Amellerin Allah’a en sevgili olanı, az olsa bile devamlı yapılanıdır.”Bu hadisten aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

 
 
 
 
Soru 11.

Peygamber Efendimiz üç şeyden uzak dururdu. Bunlar; ağız kavgası, boşboğazlık ve kendisini ilgilendirmeyen konulardı.Bu metinden Peygamberimiz ile ilgili aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

 
 
 
 
Soru 12.

“Müslüman, başka Müslümanlara eliyle ve diliyle zarar vermeyen kimsedir.”Bu hadiste aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

 
 
 
 
Soru 13.

Peygamberimizin katıldığı son sefer aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

“Utanma duygusunu kaybettiysen istediğin her şeyi yap.”Bu hadiste aşağıdakilerden hangisinin önemi vurgulanmaktadır?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi iman ile bağdaşmaz?

 
 
 
 
Soru 16.

“Göklerin ve yerin gaybını bilmek Allah’a mahsustur. Bütün işler O’na döndürülür. Öyle ise O’na kulluk et ve O’na tevekkül et. Rabb’in yaptıklarınızdan habersiz değildir.” (Hud suresi, 123. ayet)Bu ayette aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 17.

“Allah’ı görüyormuşçasına O’na ibadet edip kulluk yapmak” aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ifade edilir?

 
 
 
 
Soru 18.

“Yavrucuğum! Yapılan iş, bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerin yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.” (Lokman suresi, 16. ayet)Bu ayette aşağıdakilerden hangisinin önemine değinilmiştir?

 
 
 
 
Soru 19.

Yoksul olmasına rağmen başkalarına el açmayan ve dilencilikten kaçınan kişilerin bu davranışı Kur’an-ı Kerim’de aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilmiştir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi iffeti koruma yollarından biri değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x