2016 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2016 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Millî Edebiyat Dönemi’nde sade dil ve hece ölçüsünü kullanan sanatçılar, Cumhuriyet Dönemi’nin ilk sanatçı kuşağını oluşturdu. Şiirde Millî Edebiyat akımını en tipik şekilde devam ettiren ________ oldu. Bunların ortak özelliği halk şiiri geleneğinden yararlanarak yurt güzelliklerini dile getiren duygusal şiirler yazmış olmalarıdır.Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 2.

Birkaç bahar, bir o kadar kışÖmürdür: uzun, kısa.Ne ise göreceğinKısmet ne kadarsa.Bu dizelerde Ziya Osman Saba aşağıdaki konulardan hangisini ele almıştır?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi gelişmeleri arasında yer almaz?

 
 
 
 
Soru 4.

Yorgundum, uzakta güller vardı Yeni bir gül oluyordu bir gülün oynamasındanBir ay yeni bir ay yapıyordu odaya girdiğiniBiz Bob’u çok seviyoruz,Bob çünkü umutsuzun biriBu dizeler biçim ve içerik özellikleri dikkate alındığında aşağıdaki şairlerden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi hikâye ve romanı için doğru bir bilgidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarındaki en başarılı oyun yazarıdır?

 
 
 
 
Soru 7.

Anadolu köy seyirlik oyunlarını ve geleneksel popüler halk tiyatrosunu çağdaş sanatsal etkinlikleri besleyecek önemli kaynaklar olarak görmüştür. “Koçyiğit Köroğlu, Bir Pazar Günü, Köşebaşı” tiyatro türündeki önemli eserlerindendir.Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Türk hikâye ve romanı 1930’lara kadar Millî Edebiyat etkisinde gelişmiştir.Aşağıdakilerden hangisi bu doğrultuda eser veren sanatçılardan değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Cumhuriyet Dönemi’nde mizah edebiyatı güldürürken düşündürmeyi amaçlayan bir mizah anlayışıyla yeni boyutlara ulaştı.Aşağıdakilerden hangisi bu alanın gelişmesine katkı sağlayan sanatçılar arasında gösterilemez?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi İkinci Yeni akımının sanatçıları arasında sayılamaz?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi deneme için doğru bir bilgi değildir?

 
 
 
 
Soru 12.

Tanpınar; vezin, kafiye ve nazım şekillerini şiirin gerçek bünyesine sonradan eklemlenen, dışarıdan gelme lüzumsuz bir ilave olarak görmez. Tersine bunları şiirin düzenini oluşturmak, mükemmeliyet dediğimiz kıvılcımları çıkartmak için zekânın madde ile mücadelesini temin eden esaslı bir unsur olarak görür.Bu parça hangi makale türüne örnektir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdaki eser-sanatçı eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 14.

Edebiyatımızda ilk makale aşağıdaki gazetelerin hangisinde yayımlanmıştır?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi makalenin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdaki eserlerden hangisi tür olarak diğerlerinden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 17.

Bir saat sonra Gürgenpınar’a vardık. Burası yarı yol. İsmi gibi kendi de güzel bir köy; hülyalı bir yer, keyifli keyifli ağaçlar ve kıyıya bağlanmış iki üç yüz tonluk bir sürü gemi… Gemilerin sudaki akisleri yüzünden gövdeleri bir kat daha büyümüş görünüyor. Bu parça aşağıdaki türlerden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 18.

Toplumdaki hızlı değişimin ekonomik nedenlerden çok ahlaki sonuçları üzerinde durmuştur. Manevi değerlere sahip çıkılması gerektiğini eserlerinde dile getiren sanatçının “Tohum, Bir Adam Yaratmak” önemli eserlerindendir.Bu parçada tanıtılan sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi geleneksel Türk tiyatrosu çeşitlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi Yedi Meşaleciler topluluğunun üyeleri arasında yer almaz?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x