2016 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 3 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2016 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 3 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Muzaffer Öğretmen, sosyal bilgiler dersinde öğrencisiyle aşağıdaki şekilde bir iletişim gerçekleştirmiştir:Muzaffer Öğretmen: Osmanlı Devleti’nin kuruluş tarihini kim söyleyecek?Aslı: 1299’da kurulmuştur öğretmenim.Muzaffer Öğretmen: Aferin!Bu iletişim örneğiyle ilgili aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

I. Sunumu yapan konuşmacı, dinleyicilerin soru sormalarına müsaade etmelidir.
II. Sunumun hazırlığında bol ve değişik kaynaktan yararlanılmalıdır.
III. Konuşmacı, kelimeleri doğru telaffuz etmeye özen göstermelidir.
IV. Sunum yerinin önceden görülmesi gerekir.
Yukarıda numaralanmış cümlelerden hangileri sunumdan önce yapılması gerekenleri ifade etmektedir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi tartışmanın sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için yapılması gerekenlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

I. Açık la panel birbirine çok benzese de arada üslup farkı vardır.
II. Panelin sonunda dinleyicilerden soru alınmaz.
III. Panelde konuşmacı sayısı 3 ila 6 arasında değişebilir.Panelle ilgili numaralanmış cümleler doğru(D)-yanlış(Y) olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

I — > II — > III
 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerden hangisi not alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 6.

_______, bir yazının temel özelliklerini, anlatmak istediklerini bozmadan kısaltarak yeniden yazmaktır.Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Gümüş bir dumanla kapandı her yerYer ve gök bu akşam yayla dumanıSürüler, çimenler, sarı çiçeklerBeyaz kar, yeşil çam, yayla dumanıBu dörtlüğün konusu aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki konulardan hangisi diğerlerine göre daha çok sınırlandırılmıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Halk arasında “Birgi Dede” adıyla anılan İmam-ı Birgivi, Osmanlı Türklerinin 16. yüzyıldaki en önemli âlimlerindendir. 27 Mart 1523’te Balıkesir’de doğan Birgi Dede’nin asıl adı Mehmed’dir. Eğitimine babası Pîr Ali Efendi’den Kuran ve mantık dersleri alarak başladı. Yükseköğrenimini İstanbul’da Mahmud Paşa Medresesinde tamamladı. Burada Şemseddin Ahmet Efendi’den dersler aldı.Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

En yalın tanımıyla _________, sözcüklerle resim çizme işidir. Varlıkların niteliklerini, bu niteliklerin duyular üzerinde uyandırdığı izlenimleri belirtmedir.Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 11.

(I) Erzurum fidanlığı ülkemizde huş üretimi yapan yerlerden biri. (II) Buradaki fidanlara dünyaca ünlü ve etkileyici huşlu yoldan geçilerek ulaşılıyor. (III) Yaygın olarak ilk defa burada yetiştirilen huşlar Türkiye’nin diğer yörelerine gönderiliyor. (IV) Fidanlıkta ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmak üzere 400 binin üzerinde huş fidanı bulunduruluyor.Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde öznel bir yargı vardır?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki metinlerin hangisinde üçüncü kişi anlatımı kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 13.

Onun pek çok öyküsünü okudum. Sanatçının konu bulmada sıkıntısı yok. Olay kurgusunu çok sağlam oluşturmuş. Ama onun öykülerinin asıl dikkati çeken özelliği ifade mükemmelliği. Anlatım o kadar doğal ve kolay akıyor ki onun eserlerini okuduğunuzda zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Anlatımının bu özelliği sanırım onu çağdaşlarından bir adım öne çıkarıyor.Bu parçadaki yazarın sözü edilen anlatım özelliği aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Bu ülke bana yeni olanaklar, imkânlar sunamadı.Bu cümledeki anlatım bozukluğunun sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Deyimler kalıplaştıkları için deyimlerin hiçbir sözcüğü değiştirilemez.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu kurala uyulmamasından kaynaklanan bir anlatım bozukluğu vardır?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi alışılmış bağdaştırmaya örnektir?

 
 
 
 
Soru 17.

I. Dil, alıcıyı harekete geçirme işlevinde kullanılır.
II. Telkin, öneri anlamı taşıyan ifadelere yer verilir.
III. Trafik kuralları, kullanma kılavuzları bu anlatımla oluşturulur.Numaralanmış bu özellikler aşağıdaki anlatım türlerinin hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 18.

– Çocuk hasta mı?- Hayır!- Niçin mektebe gelmiyor?- Mektep tatil değil mi?- Ne münasebet! Bunu kim söyledi?- O!Bu metinde kullanılan anlatım türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olamaz?

 
 
 
 
Soru 20.
 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x