2017 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

O zaman başından aşkındı(I) derdi,Mermeri oyardı(II), taşı delerdi. Kaç yanık yolcuya(III) soğuk su verdi,Değdi kaç dudağa çoban çeşmesi(IV).Bu dizelerde numaralanmış sözcüklerden hangileri hem yapım hem çekim eki almıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerin hangisinde yapıca özdeş olan sözcükler bir arada verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “donmak”sözcüğü, “beklenmedik bir durum karşısında birden hareketsiz kalmak”anlamında kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdaki cümlelerin hangisindeki altı çizili sözcük soyut anlamlıdır?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “boş”sözcüğü gerçek anlamda kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde karşıt anlamlı sözcükler bir arada kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “çarpmak” sözcüğü terim anlamıyla kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

(I) Güçlü kitaplar, okurlarının hisleriyle aynı yaşta olan kitaplardır. (II) En sağlam kitaplar, bize düş evreninin kapısını açan kitaplardır. (III) Hiçbir zaman yaşlanmayan, okurlarını kendi yaşına çeken kitaplar başarılı eserlerdir. (IV) Bu eserlerin kaç yaşındaki bir yazar tarafından yazıldıkları ya da kaç yaşındaki bir okur kitlesini hede?ediği önemli değildir.Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangileri anlamca birbirine en yakındır?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi yapıca basit bir cümledir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdaki dizelerden hangisinin yüklemi haber kipiyle çekimlenmiştir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde isim tamlaması vardır?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde öge eksikliğinden kaynaklanan bir anlatım bozukluğu vardır?

 
 
 
 
Soru 13.

Bazı kitaplarda anlatılan dünya öyle canlı, öyle fantastiktir ki okuyucu bu kitaba kendini kaptırır ve kitabı elinden bırakamaz. Aşağıdakilerden hangisi bu cümleye anlamca en yakındır?

 
 
 
 
Soru 14.

Yaşar Kemal’in onlarca eseri olmasına rağmen aslında tek bir roman yazdığını söyleyebiliriz. Çünkü eserleri tek bir iskeletin üzerine oturmaktadır. Onun eserlerinde doğaya sahip çıkanlar, doğanın özünü her şeyden üstün tutanlar yüceltilmiştir. Eserleri adalete, merhamete, sevgiye dairdir.Yazar eserlerinde, her alanda ezilenlerin yanında yer almış; kötünün vezalimin ebedî bir adaletle cezalandırılması gerektiğini dile getirmiştir. Bu parçada Yaşar Kemal ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 15.

(I) Çocukların istenmeyen bazı davranışları veya önüne geçilemeyen korkuları olabilir. (II) Bunlar doğal ve aşılabilir durumlardır. (III) Bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için farklı yöntemler denemek gerekebilir.(IV) Çocukların ebeveynleri ile iletişimleri, gelişimleri açısından oldukça önemlidir. (V) Bir yöntem işe yaramadığında başka yöntemler aramak ve bulmak zorunda kalınabilir. Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi parçanın düşünce akışını bozmaktadır?

 
 
 
 
Soru 16.

Fotoğraflara hiç bakmadım desem yeridir. Bakacaksam da bire bir fotoğraftan geçmeyi sevmiyorum Fotoğraflara şöyle bir bakarım, ardından aklımda kalanı çizmeye çalışırım. Böylece daha özgün karakterler çıkarabiliyorum. Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisine cevap olarak söylenmiştir?

 
 
 
 
Soru 17.

Bir ulusun şiiri demek ondaki dehalığın en doğru, en arı görünümü demektir. Milletin dehası her ülke şiirine kendine özgü bir renk, bir koku ve farklı bir seste yansır. Birçok milletin şiirinde alışveriş olsa da bu kendine özgülük daima kendini korur. Ortak konular bile o milletin kültür ve edebiyat geleneğine göre şekil alır.Bu parçada asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Kendimizi başka bir yaşamın içine atmak için tiyatronun rahat koltuklarına gömülüyoruz. Alışılmışın dışına çıkmanın başka yolu yok. Bir iki saatiçin de olsa kendimizi başkasın dayaşama isteği duyuyoruz. Belki de başkasını, kendimizde yaşama isteği vardır bu duyguda. Bu açıdan birşeylerden kopup bir yerlere sığınmadır tiyatro. Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Okyanusların derinlerindeki hidrotermal bacaların çevresi, bilinen en uç yaşam alanları arasında. Yer kabuğunun içine sızan okyanus suyu ısınıyor, kimyasal maddeleri emiyor ve okyanus dibindeki “hidrotermal baca”adı verilen yerlerden dışarı fışkırıyor.İçlerinden çıkan suyun sıcaklığı 400 dereceyi geçebilen bu bacaların etrafındaki dev midyeler, boyları iki metreye varabilen solucanlar, beyaz yengeçler ve diğer canlılar araştırmacıları hayrete düşüyor. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine yer verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 20.

Bugün okuduğum sanat eleştirileri içinde yüzeysel, saldırgan, zaman zaman temelsiz yazılara rastlıyorum. Çok kapsamlı bir araştırmaya dayanmadan, düşüncelerini temellendirmeden öznel yorumları kolayca savurduklarını görüyorum. Doğru dürüst çalışan ve eleştirisini sağlam bir kurgu üzerine oturtan eleştirmen çok az. Bu parçada yazarın sanat eleştirmenlerinde gördüğü eksiklik aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x