2017 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Kardeşim Kaplan,Ankara, 27 Ocak 1944 Bir yığın can sıkıntısı, üzüntü ve yorucu iş arasında mektubuna cevap veremedim. O bir tarafa, o güzel makalene de vaktinde teşekkür etmek lazımdı. Fakat daha iyisi tebrik etmeliyim. Çünkü hakikaten güzel makaleydi. Artık birinci sınıf bir muharrir olduğuna hiç şüphe etmiyorum.Sana çok bağlı olduğum için bundan mesudum.Bu parça aşağıdaki mektup türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi olay çevresinde oluşan metne örnektir?

 
 
 
 
Soru 3.

I. Günlük
II. Deneme
III. Biyografi
IV. Söyleşi
Yukarıda numaralanmış türlerden hangileri kişisel hayatı konu alan öğretici metinlerdendir?

 
 
 
 
Soru 4.

Mektup ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 5.

Anıları kaleme almak ne güzeldir.Ama ben günü gününe yazmayıseverim. Fırından yeni çıkan sıcakekmek gibi yaşadıklarım o gününsonunda tütmeli burnumda. Yaşananher şey yazılmalı hatta hiçbir şeyyaşanmamışsa bile.Bu parçada söz edilen tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Batılı anlamda anı _______ ile edebiyatımıza girmiştir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 7.

23 Mart 1876’da Diyarbakır’da doğdu. 25 Ekim 1924’te İstanbul’da yaşamını yitirdi. Asıl adı Mehmet Ziya.Babası yerel bir gazetede çalışan memurdu. Eğitimine Diyarbakır’da başladı. Amcasından geleneksel İslam ilimlerini öğrendi. 1895’te İstanbul’a gitti.Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

• Kişi sadece eğitim hayatını ele alır.• Gerçeklerin yanında hayaller de anlatılır.• Öznel bir anlayışla kaleme alınır.Bu cümleler otobiyografi açısından doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 9.

Klasik edebiyatımızda gezi yazılarına verilen isim aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdaki eserlerden hangisi sohbet türündedir?

 
 
 
 
Soru 11.

(I) Gece 21.00 sularında açıklama yapan İstanbul Orman Bölge Müdürü,adadaki yangının söndürüldüğünü açıkladı. (II) Bölge Müdürü, yangın sonucu yaklaşık 40 hektar alanın tahrip olduğunu belirtti. (III) Öğle saatlerinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin özverili çalışması sonucu hava kararırken kontrol altına alındı. (IV) Saat 21.00 civarında tamamen söndürülen yangının soğutma çalışmaları sabaha kadar devam etti.Bir haber yazısından alınan bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde öznel yargıya yer verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi Şinasi ve Agâh Efendi tarafından çıkarılan ilk özel gazetedir?

 
 
 
 
Soru 13.

Fıkra türünün tanımı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Dünya edebiyatında deneme türünün ilk örneklerini veren sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi makalenin amaçlarından biri değildir?

 
 
 
 
Soru 16.

Cahit Külebi, hazır kalıplarla iş gördüğü için şiiri üzerinde düşünmeye lüzum görmüyor. Öz ile biçimin bağdaşması önemli değil ona göre.Kelimelerin belli bir anlamı karşılamak için değil, laf olsun diye ya da Külebi öyle hoşlanıyor diye şu veya bu düzene göre sıralandıkları anlaşılıyor.Bu parça aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 17.

Dil ve anlatım dersinde Ayhan Öğretmen öğrencilerden güncel bir konuyla ilgili kendi düşüncelerini,samimi bir dille kısa bir şekilde yazmalarını istemiştir. Yazdıkları yazıların okul gazetesinde yayımlanacağınıda eklemiştir.Ayhan Öğretmen’in öğrencilerinden istediği yazının türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

I. Tekzip: Yalanlama.
II. Asparagas: Çarpıcı haber.
III. Muhabir: Haber toplayan, bildiren kimse.
IV. Sürmanşet: Şişirme haber.Haber yazılarıyla ilgili numaralanmış terimlerden hangileri yanlış açıklanmıştır?

 
 
 
 
Soru 19.

_______; kelime anlamı olarak konuşma,görüşme, oturup söyleşme demektir.Bu türün en önemli özelliği okuyucuyla konuşur gibi yazılmasıdır.Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi gezi yazısı türü için söylenemez?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x