2017 1. Dönem AÖL Peygamberimizin Hayatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 1. Dönem AÖL Peygamberimizin Hayatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

“Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, hiçbir kul kendisi için dilediğini komşusu için yahut din kardeşi için de dilemedikçe tam anlamıyla iman etmiş olmaz.” Bu hadiste vurgulanan asıl kavram aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 2.

Hangisi hukuk karşısında eşitlik anlayışına uygun bir davranıştır?

 
 
 
 
Soru 3.

Peygamberimiz bulunduğu bir toplantıda ihtiyaç sahiplerine öncelik tanır, özellikle kimsesiz olanlara ayrı bir ilgi gösterirdi.Hz. Muhammed (sav.) ‘in bu davranışı hangi özelliği için bir örnek oluşturmaz?

 
 
 
 
Soru 4.

“Bir kadınla üç özelliğinden dolayı evlenilir; dini, malı ve güzelliği. Sen dindar olanı seç ki devamlı bereketler içerisinde olasın.” Bu hadis aşağıdakilerden hangisini vurgulamaktadır?

 
 
 
 
Soru 5.

• “Onlar, kendi canları çekmesine rağmen yemeği yoksula, yetime ve esire yedirirler.” (İnsan suresi, 8. ayet)• “Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan fakiri doyur, yetimin başını okşa!” (Hadis-i şerif) Bu ayet ve hadis aşağıdakilerden hangisini vurgulamaktadır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi Hz. Peygamber için kullanılan “Ailesizlere aile”ifadesinin kapsamında değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Kültürümüzde “bir bilene sormak”veya “ehline sormak”gibi ifadelerin kullanılması toplumumuzda aşağıdakilerden hangisine önem verildiğini göstermektedir?

 
 
 
 
Soru 8.

İstişare edilecek kişilerde aşağıdaki özelliklerden hangisinin bulunmaması gerekir?

 
 
 
 
Soru 9.

Hangisi istişarenin sonuçları arasında yer almaz?

 
 
 
 
Soru 10.

Kâbe’nin onarımı sırasında çıkan bir anlaşmazlıkta “Kâbe hakemliği”gibi önemli bir sorumluluğun Hz. Peygamber’e verilmiş olması onun hangi yönünü gösterir?

 
 
 
 
Soru 11.

“Ey insanlar! Bakın biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Sizi birbirinizi tanıyasınız diye, milletlere ve kabilelere ayırdık. Şüphesiz Allah katında şerefli ve itibarlı olanınız O’ndan en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allahbilendir, her şeyden haberdar olandır.” (Hucurat suresi, 13. ayet) Buna göre İslamiyet’te üstünlüğün ölçüsü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Kendisi hakkında Abese suresinin ilkon ayeti nazil olmuştur. Her iki gözüde görmediği halde Hz. Peygamber tarafından toplumda diğer insanlargibi yer edinmesi teşvik edilmiştir.Öyle ki Medineli halka Kur’an öğretmek ve namaz kıldırmakla görevlendirilmiştir. Hakkında bilgi verilen sahabe aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 13.

“Allah Teâlâ soyunuza ve nesebinize bakmaz; bedenlerinize ve mallarınızada bakmaz; ancak kalplerinize bakar.Kimin salih (dürüst) bir kalbi varsa,Allah ona merhamet eder. Siz ancak Âdem’in evlatlarısınız Allah katında en sevgiliniz, en ziyade _______ sahibi olanınızdır.” Bu hadisteki boşluğa hangisinin getirilmesi gerekmektedir?

 
 
 
 
Soru 14.

“Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan fakiri doyur, yetimin başını okşa!” Bu hadis ile aşağıdaki özelliklerden hangisine ulaşılamaz?

 
 
 
 
Soru 15.

“Zenginlerin davet edilip fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeği ne fenabir yemektir.” Bu hadiste aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi istişarenin önemini belirten bir atasözüdür?

 
 
 
 
Soru 17.

Hz. Peygamber döneminde fakir ve kimsesizlerin büyük çoğunluğunu Ashab-ı Suffa oluşturuyordu. Bu kimseler kendilerini ilim yoluna vakfetmiş,kimsesi olmayanlardı.Bu bilgi aşağıdakilerden hangisini göstermektedir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerden hangisi istişarenin faydalarından biri değildir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi İslam’ın yetime verdiği öneme örnek olmaz?

 
 
 
 
Soru 20.

“Kimsesiz kadınların ve fakirlerin yardımına koşan Müslüman, Allah için namaz kılan ve gündüz oruç tutan âbid gibidir.” Bu hadiste vurgulanmak istenen ana düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x