2017 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı eserler ile göstermeye bağlı eserlerin benzerliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 2.

Durum öyküsüyle ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 3.

Hasan on beş sene evvel benim matematik hocamdı. Mektepten çıktıktan sonra arkadaşım oldu. Şimdi onunla konuşurken kübistlerin yaptığı tuhaf levhalar ile ilgili hissettiğimiz o“yarı estetik, yarı geometrik” zevke benzer bir tat duyarım. Zihninin meçhule tahammülü yoktur. Matematik mantığıyla en karışık, en zor şeyleri hallediverir. Geçen gün yine bir sorun yaşadım. Telefon açıp konuştum. “Bu seninki sorun değil, merak etme birlikte altından kalkarız.” dedi.Bu parçada hikâyenin aşağıdaki ögelerinden hangisi yoktur?

 
 
 
 
Soru 4.

Bir varmış, bir yokmuş; Allah’ın kulu çokmuş. Develer tellal iken pireler berber iken ben anamın beşiğini sallar iken zamanın birinde bir Keloğlan varmış. Günlerden bir gün o Keloğlan bu sokak benim, şu sokak senin dolaşırken iki taş arasında bir on para bulur ama ne alsam ne alsam diye düşünüp durur. Bu sırada bir kuyu başına gelir. “Acep ne kuyudur bu kuyu, içilir mi ki suyu?”derken parası suya düşmesin mi? Keloğlan’ın aklı başından gider.Bir masaldan alınmış bu parçada masalın aşağıdaki özelliklerinden hangisi örneklenmemiştir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerin hangisinde anlatıcının bakış açısı farklıdır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi doğal destan değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Mesneviyle ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

Trajedi ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Bugünlerde evde hayvan beslemek pek bir moda. Özellikle kedi ve köpek besliyorlar. Biraz eleştirecek olsanız“Hayvanları sevmeyen, insanları hiç sevemez.” diyorlar. Elbette evde hayvan beslenmesine itirazım yok ama bunun göstermelik yapılması kötü. Hayvan havlayıp binadakileri rahatsız ediyor, umurlarında değil.Hayvan, oraya buraya pisliğini yapıyor; alıp çöpe atmak gibi bir dertleri yok. Sonra bakıyorum hevesleri geçince verecek kimse de bulamayınca hayvancağızları sokaklara terk ediyorlar. Sonra da “sokak hayvanlarına özgürlük” sloganları atıyorlar.Bu parça aşağıdaki türlerden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 10.

Cahit Atay’ın “Sultan Gelin” adlı eseri kısa bir köy oyunu. Cahit Atay’ın bu oyundaki ustalığı, oyunun konusu önemli bir toplum sorunu olduğu hâlde gazeteciliğe, fıkra yazarlığına veya toplum söylevciliğine özenmeden oyun yazarlığını bilmesi.Konusunu bir şair gibi duyup duyurması. Oyununu genelle açıp özelde sür dürmesi.Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdaki yazarlardan hangisi Türk edebiyatında denemeleriyle tanınmıştır?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki mesnevilerin hangisinde konu – tür eşleştirmesi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi kişisel hayatı konu alan metin türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Karagöz ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 15.

Ayrı gibi görünen olaylar arasında münasebet kurmak, çeşitli ve dağını kolayları birleştirmek soyut düşünmeyi gerektirir. Bugün tekniği yaratan ilim,soyut düşüncenin ürünüdür. Tabiat kanunları duyular, duygular ve hayallerle değil, matematik ve geometri gibi soyut düşünce vasıtalarıyla ortaya çıkmıştır. İlkel kavimlerin his ve hayalleri kuvvetlidir. Fakat felsefeyi ve ilmi, soyut düşünen yüksek medeniyetler meydana getirmiştir.Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Düşmanlarımız olmasaydı biz uyuşur kalırdık. Bundan dalkavukluğun,gözü kapalı tasdikin, bizzat bunlardan hoşlananları mahvettiği neticesi çıkar.Alkışa kimse dayanamaz. Halbuki alkış en sağlam ahlakları bile bozar.Çünkü alkış, insanı yanlışlarına altın zincirlerle bağlar. Tarih nice hükümdarların alkışlana alkışlana uçuruma yuvarlandıklarını kaydeder.Bu parçada vurgulanan düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Günlük hayatta sizi ezen o yalnızlı kve âcizlik duygusundan kurtulmak,dünyayı fethedebilecek bir kalabalığın içinde bulunmak bambaşka birşeydir. O zaman başkalarına uymakve en başta gidenlerin sizi götürdükleri yöne doğru gitmekten başka birşey düşünmezsiniz. Böyle bir düzen içinde ferdî bir hareket yapmak gülünç düşer ve derhal tepki ile karşılaşır. Sağdaki, soldaki veya arkadaki sizi iter. Kitleler asla düşünmezler,başkalarına ayak uydururlar.Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Kaymakam, Yusuf’a “Tam sana göre bir iş vereceğim.” der. “Güzel bir at satın alırsın. Seni tahsildar yapacağım, süvari tahsildarı. Mal müdürü ile konuştum. Köylerden devletin alacağını, vergisini tahsil edeceksin.At üstünde köyleri gez. Hem de para artırırsın.” diye sözlerini noktalar.Bu parçadan hareketle metnin ait olduğu döneme ilişkin aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

 
 
 
 
Soru 19.

Seyirciyi her zaman karşısında gören tiyatro, seyircisiyle organik hiçbir bağı olmayan sinema ile aynı değildir. Bir film senaryosunu alıp tiyatro sahnesine çıkarın, etkileyiciliği on kat artar. Tiyatroda belki arabaları, binaları patlatamazsınız; akla gelmedik sahneleri canlandıramazsınız ama tiyatronun yürekte, zihinde bıraktığı tat kalıcıdır. Sinema bir havai fişek gösterisi gibi parlar geçer ama tiyatronun bıraktığı etki gökyüzündeki yıldızlar gibi her karanlığınızı aydınlatır.Bu parçaya verilebilecek en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x