2017 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 4 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi bir gazelin matla beytidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Kasidede doğa güzelliklerinin dile getirildiği bölüme _________ denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 4.

Kimdir ki gamında nâle vü zar etmez Derdin sana nâle ile ızhar etmez Feryâdına hiç kimsenin yetmezsin Feryâd ki feryâd sana kâr etmez Bu dörtlüğün nazım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

“Danişmendname”ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerin hangisinde farklı bir durak kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

İnsan var ölse de sapmaz doğrudan İnsan var kaldırmak güçtür uykudan İnsan var geliri gayrimeşrudan Bereketsiz para pulu neyleyim Bu dörtlüğün konusuna göre türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi âşık tarzı halk şiirinin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi geleneksel Türk tiyatrosu değildir?

 
 
 
 
Soru 10.

Sarı yapracığım sarıGirid’e gönderdim yâriYıkılası Girid şarıSefer döndü mü döner miGirid’in taşı kayasıAtludan çoktur yayasıYeniçeriler ağasıSefer döndü mü döner miBu dizelerin nazım türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi kesik mâni örneğidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Divan edebiyatında çeşitli devirlerde yaşayan şairlerin hayatları ve eserlerinden kısaca söz eden kitaplara _______ denir. Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi orta oyununun özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıda verilen özelliklerden hangisi mâni nazım biçimine aittir?

 
 
 
 
Soru 15.

Manas Destanı _______ geleneklerini,ahlak ve aile hayatlarını, dünya ve ahiret görüşlerini anlatması açısından önem taşımaktadır. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 16.

(I) 12 hikâyeden oluşan Dede Korkut Hikâyeleri Türk kültürü için önemli bir kaynaktır. (II) Hikâyelerde Müslüman Oğuzların iç ve dış savaşları anlatılır. (III) Sözlü gelenekte yaşayan bu hikâyeler ancak 17. yüzyılda yazıya geçirilmiştir. (IV) Canlı doğa tasvirlerine, hikâyelerde sık sık tekrarlayan kalıplaşmış söz biçimlerine yer verilmiştir.Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde yanlış bir bilgi verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 17.

Bir gün Nasrettin Hoca eşeğine binmiş kasabaya pazara giderken çocuklar yolunu kesmiş. Heyecanla hepside pazardan düdük istemişler. Ama içlerinden yalnızca biri para vermiş.Dönüşte Hoca’yla eşeğini karşıdan gören çocuklar koşup çevresini sarmış. “Hoca, düdükleri getirdin mi?”diye bağrışıyorlarmış. Hoca, cebinden bir düdük çıkarıp parayı veren çocuğa uzatmış. Diğer çocuklar “Eee, hani bizim düdüklerimiz?” diye söylenmeye başlamışlar. Bunun üzerine Hoca“Kusura bakmayın çocuklar.” demiş.“Parayı veren, düdüğü çalar!”Bu parçadan Nasrettin Hoca fıkralarıyla ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdaki eser → yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerin hangisinde koşmayla ilgili doğru bir bilgi verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 20.

Atabetü’l Hakayık ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x