2017 2. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 2. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Hacivat – (Gelir) Aman, Karagöz, niçin bu kadar hiddet ediyorsun? Bendeniz mahzâ konuşmaya geldim. Karagöz – Masa tokuşmaya mı geldin? Hacivat – Canım öyle değil, biraz hasbihal etmeye geldim. Karagöz – Beni sana bakkal diye kim anlattı? Bu parçanın aşağıdakilerden hangisine örnek olarak gösterilir?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi coşku ve heyecanı dile getiren metinlerin özelliklerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 3.

I. Hikâye

II. Makale

III. Orta oyunu

IV. Biyografi
Numaralanmış edebî türlerden hangileri öğretici metindir?

 
 
 
 
Soru 4.

Oğlum, Buralara bahar geldi. İlk güzden berigeleceğim diye gözümüzü yolda bı raktın. Güzden ayva, nar sakladım. Belki Kurban Bayramı’nda gelir diye; ayvalar narlar askıda oldu. Zehir olsun dilimize sürdüysek. Bu parçanın aşağıdakilerden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdakilerin hangisinde mektupla ilgili yanlış bir bilgi vardır?

 
 
 
 
Soru 6.

Yaşamın her anı özeldir. Bu özel anları insan yazıya geçirerek ölümsüzleştirebilir. Saatler hatta dakikalar bile yazılacak özel şeyler barındırır. Geleceğe güzel bir şeyler bırakmak isteyenler bu türle özel anlarını, günlerini kayıt altına alırlar. Bu parçanında yazarın bahsettiği edebî tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

1958 yılıydı. Orta bir, yani ilköğretim sistemine göre altıncı sınıf öğrencisiydim. Beşinci sınıfta da birlikte okuduğum, şimdi 60 yaşında kocaman bir adam olan en yakın arkadaşım Erdoğan’la birlikte her sabah erkenden otobüse binip Mersin’den Tarsus’taki okulumuza giderdik. Üç dört tane eski püskü otobüs vardı Mersin-Tarsus arasında gidip gelen. 45 dakikayla bir saat arasında sürerdi yolculuğumuz. Bu parçanın aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

• Bu tür yazılara eski edebiyatta tercümeihâl denirdi.
• Biyografinin ilk büyük yazarı Fransız sanatçı Baudlaire’dir.
• Şairlerin hayatları hakkında bilgi veren şuara tezkireleri de bu türe örnektir. “Biyografi” ile ilgili verilen bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 9.

İş başvurularında, başvurulan yerlere bırakılan kişisel tanıtım formları (CV), ___________ ile benzerlik gösterir.Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Hasankeyf’e doğru ilerlerken Raman Dağları’nın, petrol kuyularının arasından geçtim ve dağlarda mağaralargörünmeye başladı. Sağımda o bü yük, muhteşem, yemyeşil vadisiyle Dicle akıyor; solumuzda asırlar öncesinden günümüze kadar varlığını sürdürmüş mağaralar tebessüm ediyor. Hasankeyf, yaklaştıkça insanı kendine daha da çekiyor ve efsanevi bir güzelliğe bürünüyor. Bu parçanın aşağıdakilerden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 11.

I. Bir kimse ile konuşur gibi yazılır.

II. Anlatım ciddi ve bilimsel bir havayla oluşturulur.

III. Yazar, düşüncelerini ortaya koymada serbesttir.

IV. Oldukça sanatlı ve süslü bir dil kullanılır.
Numaralanmış özelliklerden hangileri “sohbet” türü için söylenemez?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi haber yazılarının özelliği olamaz?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdaki türlerden hangisinin gelişimi gazeteyle başlamıştır?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi denemenin edebiyatımızdaki en önemli temsilcilerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 15.

Ana dilimiz Türkçe; yeryüzünün en eski ve en geniş coğrafya parçasında konuşulan gelişmiş, zengin bir kültür, bilim ve sanat dilidir. Türkçe en eski ve en köklü dillerdendir. Çünkü bugünkü dillerin çoğu ortada yokken hatta bugünkü bazı dillerin ataları sayılan diller bile ortada yokken Türkçe vardı. Bu parçanın aşağıdaki türlerin hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 16.

Bir düşünceyi, dönemi, sanatçıyı veya sanat eserini inceleyip olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirmek için yazılan yazılardır.Bu cümlede tanımı yapılan tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki eserlerden hangisi sohbet türünde kaleme alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 18.

Televizyonun olmadığı yıllarda ___________, insanları başka diyarlar ve kültürlerle tanıştırarak insanların oralar hakkındaki meraklarını gideriyordu. İnsanlar bu eserleri okuyarak farklı coğrafyalar ve yaşamlar hakkında bilgi sahibi oluyordu. Bu parçanında boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Edebiyat Fakültesinde on bir ay kadar süren inzibat memurluğu yaptım. İzmir’in geri alınması üzerine Muallim Mektebi edebiyat öğretmenliğine atandım. Bir yıl bitince İstanbul’a geldim; Kuleli Askerî Lisesi edebiyat, İstanbul Erkek Lisesi felsefe öğretmeni oldum. Bu parçanın aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi hem bir edebî tür hem de iletişim aracıdır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x