2017 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Bir pırıltı hâlinde yayılır(I) bostanlara
Kuyu çıkrıklarında dönüp çözülen(II) sesler
Birer çınar dibinde serilip(III) yatanlar
Gürültülü(IV) bir ninni mırıldanır kümesler Bu dizelerde numaralanmış sözcüklerden hangisinin kökü tür yönüyle diğerlerinden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 2.

I. Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı

II. Şuraya bir yatak ser yavaş yavaş

III. Aman, karanlığı görmesin gözüm!

IV. Beyaz perdeleri ger yavaş yavaş
Numaralanmış dizelerin hangisinde yapım eki almış sözcük bulunmamaktadır?

 
 
 
 
Soru 3.

İnsan, Venüs gezegeninde olsa aynı anda hem sıcaktan kavrulur hem havadaki asitten yanar hem de oksijensizlikten boğulur. Dünya, uzayda çöl ortasındaki vaha gibi. Ne atmosferinin hemen hemen hepsi karbondioksitten oluşan Venüs gibi sıcaklığı 460 dereceyi geçiyor ne de Mars gibi ortalama sıcaklığı yaklaşık eksi 60 derece. Mars’taki kum fırtınaları tüm gezegeni kaplayıp aylarca sürebiliyor, Neptün’deki rüzgârların hızı saatte 2100 kilometreye varıyor. Merkür’ün yer çekimi bir atmosfer tutamayacak kadar zayıf. Bu parçanınnın anlatımında aşağıdakilerden hangisine yer verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 4.

“Tatlı” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde gerçek anlamda kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde karşıt anlamlı sözcükler kullanılmamıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerden hangisi somut anlamda kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdaki dizelerin hangisinde hem sıfat tamlaması hem de isim tamlaması kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

“Şair, 1940’tan sonra uyak ve ölçü­den uzaklaşmıştır.” cümlesinin öge dizilişi aşağıdakilerin hangisidir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdaki cümlelerin hangisi yükleminin türüne göre ötekilerden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdaki cümlelerin hangisi yapıca ötekilerden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 11.

“Bu, on iki yaşındaki çocuğun yapabileceği bir ödev değildi.” cümlesinin özellikleri aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 12.

Bu haksız iftira, onun hayatını karartmıştı. Bu cümledeki hangi sözcük atılırsa anlatım bozukluğu giderilmiş olur?

 
 
 
 
Soru 13.

İnsanın, içini dökmeden edemediği dakikalar olur. Bir dost, bu dakikalarda erişilmez bir değer kazanır. Ama her şey bir dosta söylenmez ki! İşte bu anlarda kalem ve kâğıda ihtiyaç duyar insan. Hele insan bir yazarsa, içindeki gizli duyguları görmeyi biliyorsa masasının başına geçip kalemi eline almadan edemez. İşte günlük dediğimiz, yazarın alçak sesle konuşmasından başka bir şey olmayan, günü gününe tutulmuş defterler bu iç dökme ihtiyacından doğmuştur. Bu yüzden sessiz bir konuşma olan bu günlükleri bir edebiyat türü saymaya imkân yoktur. Bu parçanınya göre günlüklerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 14.

Bozburun Yarımadası’nın gizli hazinesi Selimiye, Ege ile Akdeniz’i buluşturan konumu ve el değmemiş doğasıyla gürülmeye değer bir yer. Şelaleleriyle ünlü Turgut köyünden sonra çam ağaçları arasından kıvrılan yol, iki kilometre kadar ileride ikiye ayrılıyor. Bu paragrafın türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

I. Bu uçurumu ortadan kaldırma işinin başında sayılırız.

II. Ancak ne yazık ki, hâlâ aramızda düşündüğünü konuşur gibi yazmaya çalışanları kötüleyen kişiler var.

III. Halk çoğunluğunun diliyle kitapların dili arasındaki ayrılığın göze battığı yerde millî kültür gelişemiyor demektir.

IV. Millî kültürün gelişememesi de bu iki dil arasında uçurumu derinleştirir. Bu cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulduğunda sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 16.

(I) Her balık türü deniz ekosistemleri için önemlidir. (II) Özellikle besin zincirinin başında yer alan büyük türler, tüm zincirin devamı için farklı bir önem taşır. (III) Farklı türler, denizde farklı yaşam alanlarına sahiptir. (IV) Bu balık türlerinden her biri, bir başka türün varlığını devam ettirebilmesi için gereklidir. Bu parçanında numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra “Örneğin sardalya, hamsi, orkinos ve uskumru gibi türler yüzeye yakın; mezgit, dil, berlam gibi balıklar ise dibe yakın yaşar.” cümlesi getirilirse anlam akışına uygun olur?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki dizelerin hangisinde hem haber hem de dilek kipiyle çekimlenmiş fiiller vardır?

 
 
 
 
Soru 18.

Ek-fiil, isim soylu sözcüklere gelerek onların yüklem olmalarını sağlar. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu açıklamaya uygun örnek yoktur?

 
 
 
 
Soru 19.

“Davar” sözcüğü eskiden “mal, mülk” anlamında kullanılmakta iken günü­ müzde sadece “küçükbaş hayvan sürüsü” anlamında kullanılmaktadır. Bu durum aşağıdakilerden hangisiyle ifade edilir?

 
 
 
 
Soru 20.

Kitapta belli bir olay örgüsü yok. Onun yerine düşünce, düş dünyasında belli bir doğrultuda ilerlemeyen olaylar hâkim. Zihnin olay içerisinde var olmasının aktarılmasından çok, zihnin olay karşısında işleyiş süreci ele alınıyor. Bu anlamda okurun ilk bölümlerde kitaba kendini yakın hissetmesi zaman alıyor. İçsel konuş­ malar, gündelik kelimeler eşliğinde verilerek okurun, kitabın içine girmesi sağlanıyor. Bu parçanında söz konusu kitapla ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x