2017 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 3 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 3 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Tarih öğretmeni sınıftaki öğrencilere “İstanbul kaç yılında fethedildi?” diye sordu. Bu cümlede aşağıdaki iletişim ögelerinden hangisine yer verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 2.

Söylev türünde dil genellikle hangi işlevde kullanılır?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdaki konulardan hangisi diğerlerine göre daha fazla sınırlandırılmıştır?

 
 
 
 
Soru 4.

Bütün sokaklar onundur; bu büyük şehir onun için bitmez tükenmez koridorlardan, hollerden, avlulardan meydana gelen geniş bir evdir. Şehrin içinde istediği gibi, ellerini içi yırtılmış ceplerine sokarak daima kesilmeye muhtaç saçlarının tepesinde ıslana ıslana bozulmuş püskülsüz fesiyle, çorapsız ayaklarına daima büyük gelen yırtık potinleriyle dolaşırdı.Bu parçanında aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 5.

Yıkılmış hanumanlar yerde işkenceyle kıvransın; Serilmiş gövdeler, binlerce, yüz binlerce doğransın! Dolaşsın sonra, İslam’ın haremgâhında na-mahrem… Benim hakkım, sus ey bülbül, senin hakkın değil matem…Bu dizelerde aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerin hangisinde anlatım, kahraman bakış açısıyla yapılmıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

Deli Davut, uykusundaki gülümsemenin halesiyle gökkuşağının çemberini tamamlıyordu. Denize düşen çiğ tanesinin, ayrılığını denizde kaybetmesi gibi Deli Davut da adanın ayrılığını yitiriyordu. Gündüz, çocuklar gibi gülüşe gülüşe ve sonsuz bir neşeyle gelmişlerdi. Ay ışığında ise aynı gülümseme onları birbirine sarıyordu.Bu parçanınnın anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olmaya en uygundur?

 
 
 
 
Soru 9.

(I) Behramkale adıyla da bilinen Assos’ta şehrin kuruluşu MÖ 7. yüzyıla dayanır. (II) MidilliAdası’ndangelen topluluklar tarafından kuruldu ğu sanılan şehir; Persler, Lidyalılar ve Romalılardan sonra Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir. (III) Osmanlı hâkimiyetine geçtikten sonra imar faaliyeti başlatılmıştır. (IV) Volkan konisi üzerine kurulan Assos, insanı ister istemez tarihî bir atmosferin içine sokuyor. Bu parçanında numaralanmış cümlelerin hangisinde öznel bir anlatım söz konusudur?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi alışılmamış bağdaştırmaya örnektir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi tartışma yönteminin aşamalarından değildir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi bir tartışma türüdür?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi tartışmanın amaçlarından değildir?

 
 
 
 
Soru 15.

Ilgaz Dağı Geçidi, Çankırı kent sınırları içindeki Ilgaz Dağı’ndadır. Kastamonu Çankırı otoyolu üzerindeki bu geçidin deniz seviyesinden yüksekliği 1875 metredir. Bu geçitten geçişi kolaylaştırmak için inşa edilen tünelin uzunluğu 5300 metredir. Bu parçanında dil, aşağıdaki işlevlerin hangisiyle kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 16.

I. Toplumu ilgilendiren bir konu dinleyiciler önünde sohbet havası içinde tartışılır.

II. Sonunda dinleyiciler konuşmacılara soru sorarlarsa panel, sempozyuma dönüşür.

III. Bir konu üzerinde karara varmak amaçlanır.

IV. Bir başkan bulunur ve konuşmacı sayısı üç ila altı arasında değişir.
Numaralanmış cümlelerin hangilerinde panel ile ilgili yanlış bilgi verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdakilerden hangisi söyleş meye bağlı anlatımla oluşturulmuş metinlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 18.

Öğretmen, ödevimi ayrıntılı bir şekilde, kılı kırk yararak inceledi.Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Öğrencilerin imtihan kâğıtlarını okuyorum. Çoğunda bir yığın bilgi var fakat bunların konu ile ilgisi yok ve çoğu karmakarışık. Kompozisyon işte bunların zıddıdır. Çeşitli konularda düzensiz bir yığın bilgiye sahip olmak yeterli değildir. Öğrenci herhangi bir konuda lüzumlu ile lüzumsuzu seçebilmeli, fikirlerini bir sıraya koymasını öğrenmelidir. Bu parçanında aşağıdaki anlatım türlerinden hangisi kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 20.

Karışık bir taş, demir ve cam yığını bir araya geldi mi bir mimari eser vücuda gelmez. Yapı için elbette buna benzer malzemeye ihtiyaç vardır. Fakat mimari, her şeyden önce bir düzendir. Her taş, bir planın içinde yerli yerine konulunca bina göklere yükselir ve bir saadet şarkısı söyler. Bu parçanında sanat eserleriyle ilgili vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x