2017 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2017 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdaki parçalardan hangisi farklı bir bakış açısıyla yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Edebiyatımızda Batılı anlamda hikâye ve roman türü görülünceye kadar aşağıdakilerden hangisi bu türe benzer şekilde kulllanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdaki mesnevilerden hangisi öğüt vermek amacıyla yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi konularına göre roman türlerinden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 5.

I. Rol gereği yapılan yüz ifadelerine jest denir.

II. Oyunda unutulan sözleri fısıldayarak hatırlatan görevliye suflör denir.

III. Oyuncuların metne bağlı kalmadan yaptıkları konuşma ve davranışlara rol denir.

IV. Yabancı dille yazılmış eseri yöresel koşullara ve kendi diline uyarlamaya adaptasyon denir.
Numaralanmış tanımlardan hangilerinde bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi komedi türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Hacivat: Bu sözleri hatır için dinledim. Şimdi bir şey soracağım, mutlaka doğru cevap vermelisin. Karagöz: Hesaba uyarsa, elbette bir mantar atarım. Sor bakalım. Hacivat: Senin asıl ismin nedir, bakalım? Onu söyle. Karagöz: Benim ne ispirim var, ne de ahır uşağı. Bu parçanın Karagöz oyununun hangi bölümünden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi öğretici metinlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Bir varmış, bir yokmuş; Allah’ın kulu çokmuş, develer tellal iken pireler berber iken ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir Keloğlan varmış… Bu parçanın masalın hangi bölümünden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 10.

Abdülhak Hamit’i bir millî değer olarak kabul edebiliriz. Gerçekten çok şey borçluyuz bu şaire. Kapılar zorlamış, yollar açmış. Kadri de bilinmemiş sayılmaz doğrusu. Adını sanını bilmeyen okur yazarımız olmasa gerek. Böyle iken hangi şiiri, hangi sözü orta malı olmuş; köyümüzde kentimizde ağızdan ağıza dolaşmış,günlük konuşmalarımıza kendiliğinden karışmış? Demek en büyük yaratma gücü bile halktan ayrı düştü mü hayattan da ayrı düşüyor, kendi kendine yaşayamıyor.Bu parçanınnın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi doğal Türk destanlarından değildir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 13.

Romanda anlatılan olayları gerçekleştiren kişilerdir. Bunlardan belirli bir sosyal sınıfı ya da eğilimin özelliklerini üstünde taşıyan kişiye ________ denir. ________ ise kendine özgü tutum ve davranışları olan kişidir. Bu parçanında boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangileri getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Herhangi bir konuda bilgi vermek, açıklama yapmak, gerçeği savunmak ya da topluma yol göstermek amacıyla yazılan gazete ve dergi yazılarıdır. Bu türde esas olan düşüncedir. Okuyucuyu ikna etme, onu inandırma çabası vardır. Bu parçanında açıklanan öğretici metin aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmayabağlı eserlerle göstermeye bağ lı eserlerin ortak yönü değildir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi olay öyküsü ile masalın ortak özelliğidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdakilerin hangisinde operetin tanımı doğru yapılmıştır?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerin hangisinde olağanüstü olayların işlendiği iki tür bir arada verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 19.

CLEANTE – Ben mi? Ben mi söz verdim? HARPAGON – Sen tabi! CLEANTE – Hiç olur mu öyle şey? HARPAGON – Sen değil miydin Marianne’i aklından çıkaracak olan? Bu parçanın aşağıdakilerin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 20.

Ocak ayının son günlerindeydik. Hikâyem güzel olmuyordu, farkındaydım. Ama yavaş yavaş açılacaktım; ateş kor kesilmişti. Ay çıkmıştı. Baktım, Sotiri’ye; kafası düşmüş, o da uyumuştu. Ben bütün gece uyumadım. Martılar simsiyah ayın altında dalaşıp durdular. Sabaha karşı iskele sancak ışıkları ile durgun suları bize doğru atan bir vapur geçti. Aman ne güzeldi bu vapur sabaha karşı, Kalafat’ı uyandırdım. Bir hikâyeden alınan bu parçada aşağıdakilerden hangisi belirgin değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x