2018 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 5 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Sarı saçlarına deli gönlümü Bağlamışım çözülmüyor Mihriban Ayrılıktan zor belleme ölümü Görmeyince sezilmiyor Mihriban Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi kişisel hayatı konu alan metinlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 3.

Çaldere köyünde güneş batarken geniş yapraklı ağaçların dallarınıkoyu bir kızıllık kaplar. Yeşille kırmı zının birleşmesinden doğan bu renk yağmuru gözleri kamaştırır. Sazların arasından süzülen dere, köyün dört saat uzağındaki ırmağa kavuşmak için dümdüz ova üstünde mavi şerit gibi uzanır. Bu parçanında ağır basan anlatım türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi özel mektup çeşitlerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 5.

Aşağıdaki sanatçılardan hangisi günlük türünde eser vermemiştir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi anı türü için söylenemez?

 
 
 
 
Soru 7.

15 Ağustos Dün, bilinçsiz yazdım ama ikiye çeyrek kala paydos ettim. Daha fazla çalışmaktan korktum; korkmakta haklıymışım, hiç uyumadım, işte öylesine perişan durumda büroya yollandım. Dün fabrikayla ilgili olarak babamın suçlaması: “Sen başıma sardın fabrikayı!”. Arkasından eve gidip üç saat yazdım. Suçlu olduğum ama suçumun babamın söylediği kadar büyük sayılamayacağı bilinciyle yaptım bunu. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

Uç noktalar beni çok heyecanlandırır. Oralara gitmek, benim için vazgeçilmez bir tutkudur. Merakımı en çok, güneşin batmadığı veya doğmadığı ülkeler çeker. Oraları düşleyerek bir türlü aydınlanmayan günlerde zamanı karşılamayı arzularım. Bu parçanınnın anlatım özellikleri aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 9.

Sinop’ta doğdu. İlköğrenimini Sinop’ta tamamlayan Dıranas, çocukluğu ve şiirle tanışması hakkında şunları anlatır: “Benim çocukluğum zengin tabiatlı bir köyde geçti kısmen. Kısmen de İstanbul şehrinin mütareke yıllarında yoksulluk ve sıkıntılar içinde geçti. Hatırlıyorum, ilk defa elime şiir kitabı tutturan dayımdı.” Ahmet Muhip Dıranas’ın ailesi daha sonra İstanbul’dan Ankara’ya gelerek Ön Cebeci’de ufak bir evde oturmayabaşlarlar. Muhip’in çocukluk ve genç lik yıllarının bir kısmı bu sevimli evde geçmiştir. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi gezi türü için söylenemez?

 
 
 
 
Soru 11.

Gelibolu Limanı’nın bir köşesinde oturmuş çay içen yaşlı kaptanlar denizin, balığın, bulutun inceliklerini anlatıyor; boğazın eski resimlerini çiziyor. Gençliğini özleyen insanların sızlanmalarından daha fazlası var söylediklerinde. Tekneler limana sardalya akıtmıyor artık, kasalar dolusu balık yok. Deniz, eski deniz değil; her yanı midye tutmuş. Ama her şeye rağmen burası Gelibolu. Tarihte ağır yüklerin altına girmiş hep, denizler ondan sorulmuş. Bu parçanınyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi sohbettüründe eser vermiş sanatçıları mızdan biridir?

 
 
 
 
Soru 13.

Genellikle günlük gazetelerin belirli köşelerinde yayımlanan bu türde ortaya konulan sorunlar kısa, yalın ve akıcı bir üslupla anlatılır. Okuyucunun ilgisini sürekli olarak canlı tutabilmek için yazarların konularında tekrarlara düşmemesi; kapsamlı bir kavrayış gücüne, derin bir kültür zenginliğine ve geçmişle günlük olayları kaynaştırabilme ustalığına sahip olması gerekiyor.Bu parçanında sözü edilen tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerin hangisinde sanatsal metinler bir arada verilmiştir?

 
 
 
 
Soru 15.

Bir gün oturunuz, duygu ve düşüncelerinizin coşan, kabına sığmayan tarafını çıkış noktası yaparak herhangi bir konu üzerinde fikir ve görüşlerinizi ortaya seren; kendi kendinize anlattığınız, çözümlediğiniz, içinizden geldiği gibi bir yazı yazınız. Ayrıca istediğiniz kaynaktan yararlanınız, istediğiniz anlatım yolunu seçiniz. Neticede ortaya çıkacak olan yazı, basit bir deneme çalışmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere deneme bir fikir yazısı meydana getirme yolunda atılan ilk adımdır. Hareket noktası günlük hayat karşısındaki deneyimler ve düşünüşlerdir. Bu parçanında deneme yazarıyla ilgili aşağıdakilerin hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerin hangisinde makale türüyle ilgili bilgi yanlışlığı vardır?

 
 
 
 
Soru 17.

Bu kitabı değerlendirdiğimizde sonuç olarak şunları söyleyebiliriz: Kitap genellikle içeriği açısından tenkit edilebilir. Ama biz öyle yapmadık çünkü elimizdeki kitap bizi yönlendiriyor. O nedenle diyoruz ki bu kitap kurallara uymayışı ve sistematiği açısından kesinlikle bilimsel çalışmalarda kullanılamaz.Eğer yazar, kendi yanlışları nı düzeltmeden kitabını bastırıyorsa bu da büyük bir hatadır. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 18.

Edebiyatımızda eleştiri türündeki ilk eser aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

HACİVAT: Aman, Karagöz, niçin bu kadar hiddet ediyorsun? Bendeniz mahzâ konuşmaya geldim.
KARAGÖZ: Masa tokuşmaya mı geldin? HACİVAT: Canım öyle değil. Efendimizle biraz hasbihâl etmeye geldim.
KARAGÖZ: Behey külhani, nasıl bakkal diye kim anlattı?
HACİVAT: Ne bileyim ben, “Eski bal yemeye geldim.” diyorsun. Bu parçanın aşağıdakilerden hangisine örnek gösterilebilir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdaki eserlerden hangisi sohbet türünde kaleme alınmıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x