2018 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 8 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 1. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 8 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Konferans ile ilgili bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Konferansla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi konferans sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

Sempozyumun diğer sözlü anlatım türlerinden farkı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Sempozyumlarda aşağıdaki anlatım türlerinden hangisi daha az kullanılır?

 
 
 
 
Soru 6.

― Bir konunun farklı yönleri tartışılır. ― Dil göndergesel işlevde kullanılır. ― Dinleyiciler konuşmaya aktif şekilde katılır. Verilen özellikler sözlü anlatım türlerinin hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 7.

Pek yakında tüm dünyada tek bir dilin konuşulacağı gibi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Hâlihazırda uluslararası hukuk, ticaret, ulaşım, bilim ve sanat alanlarında İngilizce ön plandadır. Bunun doğal sonucu olarak tüm ülkelerde aileler çocuklarının İngilizce öğrenmeleri için bir servet harcıyor. Ulus devlet kuramamış toplulukların konuştuğu yerel dillerin hızla eriyip gittiğini, ulus devletlerde konuşulan dillerin ise gerilediğini ve yozlaştığını görüyoruz.Bir sempozyum bildirisinden alı nan bu paragraf aşağıdaki sorulardan hangisinin yanıtıdır?

 
 
 
 
Soru 8.

Münazaralarda dilin işlevlerinden hangisinin kullanımı diğerlerine göre daha azdır?

 
 
 
 
Soru 9.

Benim kuşağım yurt dışına ancak iki yılda bir çıkılabilen bir dönemde yaşadı. Bizim hayat hakkında bildiğimiz her şey kendi içimizden geliyordu. Kendimizi ancak kendimizle ölçüyorduk. Bugünkü kuşaklar için dünya, hayat, bizim anladığımızdan başka. Genç kuşaklar için buralı olmakla dünya vatandaşı olmak arasında, geçip geçmemenin onlara kaldığı ince bir çizgi var sadece. Dolayısıyla dünyaya açılan bütün pencerelerini kapatarak kendini kandırmaya meyilli olanlardan değilseniz kendinizi diğer insanlarla çok daha derin ve dikkate değer bir bakışla kıyaslayabilirsiniz. Açık oturumda, bir konuşmacı tarafından dile getirilen bu düşünceyle vurgulanmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi bilimsel bir yazı olarak değerlendirilebilir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi bilimsel yazılar için söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi makale türünün özelliklerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 13.

Türk edebiyatındaki ilk makale yazarı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Dil münazaralarda bilgi vermek için _________ sorular sormak için _________ işlevlerinde kullanılır. Metinde boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdaki dilin işlevlerinden uygun olan hangileri getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi münazaranın amaçlarından değildir.?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi ülkemizde makale türünün gelişmesini sağlayan etmenlerden biridir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki türlerin hangisinde tartışma söz konusu değildir?

 
 
 
 
Soru 18.

― Bir düzenleme kurulu tarafından hazırlanır. ― Toplantı sonunda bildiriler basılarak kamuoyu ile paylaşılır. ― Aynı oturumda birden fazla uzman katılımıyla gerçekleştirilir. Bu özellikler aşağıdaki sözlü anlatım türlerinden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi bilimsel yazılarla ilgili terimlerde değildir.?

 
 
 
 
Soru 20.

Mağazanın uzun raflarında birbirinden çekici el yapımı ürünler teşhir edilmiş. Kumaş kaplı defterler, üzerine Anadolu’nun kadim figürlerinin işlendiği lavanta keseleri, nar çiçekli, bıttımlı, papatyalı, keçi sütlü sabunlar… En hasından ıspanaklı erişte, cennet hurması, bamya kuruları, zeytinyağı, adaçayı ve nar ekşileri raflardaki yerini almış. Bir gezi yazısından alınan bu parçada aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmamıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x