2018 1. Dönem AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 1. Dönem AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Bir sosyal sınıfın, bir meslek grubunun veya bir topluluğun üyelerinin kullandığı; genel dilin kelimelerine yeni anlamlar yükleyerek veya yeni kelimeler, deyimler katarak oluşturulan özel dildir. Bu cümlede tanımı yapılan terim aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 2.

I. Tiyatro

II. Edebiyat

III. Opera

IV. Heykel
Numaralanmış terimlerden hangileri dramatik(ritmik) sanatlardandır?

 
 
 
 
Soru 3.

Edebiyatın sosyolojik imkânı, temelde edebiyat-toplum ilişkisini kurcalamak ve her iki alan arasında kopmaz bağların mevcudiyetini dile getirmektir. Ne edebiyat toplumdan ne de toplum edebiyattan bağımsız algılanabilir. Edebiyat doğrudan toplumsal gerçekliği ve toplum olaylarını anlatmasa dahi toplumsal yapı ile ilgili olmak, ondan etkilenmek durumundadır. Çünkü edebiyatın oluştuğu, geliştiği ve anlatıldığı ortam tamamıyla toplumdur. Bu paragrafta üzerinde durulan konu aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 4.

Bazı tat ve kokuların insan üzerinde sihirli bir etkisi vardır. Bu sihirli güç sizi bugünden alıp geçmişte bir yolculuğa çıkarır. Bazen çocukluğumuza, bazen bir bayram anısına, bazen de eski bir dost ziyaretine alır götürür. Akide şekerinin tadında da bu sihirli gücü bulursunuz, göz alıcı renkleriyle, damağınızda bıraktığı tatla geçmişin özlemini dindiriverir. Elmasları, yakutları, zümrütleri andıran renkleriyle; güllü, tarçınlı, karanfilli ve elbette naneli aromalarıyla bu lezzet Osmanlı’da hangi tatta ise bugün de aynı tattadır. Bu parçanınnın anlatımında aşağıdakilerinhangisinden yararlanılmamış tır?

 
 
 
 
Soru 5.

Kamyonuyla Ankara’dan İstanbul’a yük götüren bir şoför, Bolu Tüneli’nin girişinde, üstünde “
4.00 m” yazan bir uyarı tabelası görmüş ve kamyonundan inip yükünü kontrol ederek böylece kamyonun tünele girebileceğini anlamıştır. Bu iletişim örneğiyle ilgili aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

• Olay hikâyesi Fransız yazar Guy de Maupassant tarafından geliştirilmiştir.
• Durum hikâyesinde olaydan çok günlük yaşamın bir kesiti anlatılır.
• Olay hikâyesinin edebiyatımızdaki en önemli temsilcisi Sait Faik Abasıyanık’tır. Bu cümleler doğru-yanlış bakımından değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdaki parçalardan hangisi bir hikâyenin serim bölümünden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 8.

Kılıçlar parlayıp toplar atıldı İki asker birbirine katıldı Erişti bak Nusret, birden alındı Şükür Hak Yezdan’a!, der Yusuf Paşa Bu dörtlüğün teması aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerin hangisinde somut anlamlı bir sözcük soyut anlama gelecek şekilde kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 10.

Geniş(I) alnındaki kırışıklıklar ve gözlerdeki o hiçbir(II) zaman silinmeyen hüzün(III), sivri çenenin kendiliğinden alaycı ve hiçe sayan anlamını değiştiriyor, tilki çenesine bile kendilerine uygun(IV) bir anlam veriyordu. Bu cümlede numaralanmış sözcüklerden hangisi sıfat değildir?

 
 
 
 
Soru 11.

Mecliste ârif ol kelâmı dinle İl, iki söylerse sen birin söyle Elinden geldikçe sen iyilik eyle Hatıra dokunup yıkıcı olma Bu dörtlük, konusuna göre aşağıdaki şiir türlerinin hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 12.

Elvan çiçeklerden sokma başına Kudret kalemini çekme kaşına Beni unutursan doyma yaşına Gez benim aşkımla yâr melil melil Bu dörtlükle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdaki dizelerin hangisinde mecazlı bir söyleyiş yoktur?

 
 
 
 
Soru 14.

-Söyleyeni belli değildir.
-Olağanüstü olaylar anlatılır.
-Yer ve zaman belirsizdir.
Özellikleri verilen edebî tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerin hangisinde bağlaç kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerin hangisinde “gibi” edatı cümleye benzetme anlamı katmaktadır?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki eserlerden hangisi fabl özelliği göstermektedir?

 
 
 
 
Soru 18.

İlkokullarda ve anaokulunda çocuklara hayata dair gerçeklikleri öğretmek için kahramanları hayvanlar, bitkiler ve cansız varlıklar olan kısa hikâyeler okunmalıdır. Bu yolla çocukların verilmek istenen mesajı kolay bir şekilde alması amaçlanır. Bu parçanınya göre ilkokul ve anaokulunda çocuklara okutulması en uygun tür aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdaki parçaların hangisinde kahraman anlatıcının bakış açısı kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 20.

-Şaşırma
-Sevinç
-Uyarı
Aşağıdakilerin hangisinde ünlem, cümleye bu anlamlardan birini katmamıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,33. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x