2018 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 1. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra millî eğitim alanında yapılan yeniliklerden biridir?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi Beş Hececiler’den biridir?

 
 
 
 
Soru 3.

Şiirlerini 1941 yılında “Garip” adlı bir kitapta toplayan şair; Varlık dergisinde yayımladığı şiirleriyle ölçüsüz, uyaksız, şairanelikten uzak yeni bir şiir akımı başlattı. Bu parçanında sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 4.

“Halikarnas Balıkçısı” takma adıyla hikâye ve romanlar yazan sanatçı eserlerinde tabiatı ve insanı bir şiir duygusu içinde anlatmıştır. Bu parçanında sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Evde bulunduğum zaman, hayatım daha çok kitaplığımda geçer; arada ev işlerini yönetmek imkânı da bulurum. Giriş kapısının hemen üstündeyim; hem bahçeyi, kümesi, avluyu görürüm hem de evimin öteki bölümleri içinde sayılırım. Hiçbir düzene uymadan, hiçbir amaç gütmeden bir bu kitabı, bir şu kitabı karıştırırım; zaman olur kurduğum hayalleri ya kendim yazarım ya da bir aşağı bir yukarı dolaşarak başkasına yazdırırım. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi denemenin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdaki eser – yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır.?

 
 
 
 
Soru 8.

Edebiyatımızdaki ilk makale kim tarafından hangi gazetede yayımlanmıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi Kurtuluş Savaşı sürecinde yayımlanan gazetelerden değildir?

 
 
 
 
Soru 10.

Bir insanın gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenimleri, bilgileri aktardığı yazılara _________ denir. Eskiden geziye çıkmayı uğraş edinmiş kimselere -, gezi yazılarına da _________ adı verilirdi. Aşağıdakilerden hangisi bu parçada boş bırakılan yerlere getirilecek sözcüklerden biri olamaz?

 
 
 
 
Soru 11.

Türk topraklarını ve komşu ülkeleri anlatan “Seyahatname” adlı eserin yazarı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki eser – yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi anı türü nün özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi anı tü ründe kaleme alınan eserlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 15.

Gazete ve dergilerde sıkça rastladı ğımız yazı türlerindendir. Genellikle güncel konuları çeşitli yönlerden inceleyip yorumlayan, başlıklı, kısayazılardır. Bir yazı türü olarak gelişmesi gazeteciliğin ve dergiciliğin baş laması ve gelişmesiyle ilişkilidir. Bu parçanında sözü edilen metin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi fıkra ve makalenin farklarından değildir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki eser – yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 18.

Abdülhak Hamid resmiyle benim üzerimde eserlerinden daha büyük bir tesir yapmıştı. Öyle ki, yaşıma başıma, boyuma posuma bakmadan ben de onunki gibi bir resim çıkartmak hevesine düşmüştüm. O tarihte 16 yaşında ya var ya yoktum ve modelim olan haşmetli ihtiyarla ancak sekiz yıl sonra karşı karşıya gelecektim. Hatta bir grup hayranları arasında onunla birlikte resim çektirmek hevesine erecektim. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 19.

Bu oyunuyla toplumdaki hızlı değişimin ekonomik nedenlerinden çok ahlaki sonuçları üzerinde duran Necip Fazıl Kısakürek, manevi değerlerimizin yitirilmekte olduğunu vurgulamıştır. Bu cümlede bahsedilen eser aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

• İlk gazete Mısır’da çıkarılmıştır.
• Gazetelerin artması makale türü nün gelişmesini etkilemiştir.
• Bugünkü anlamda dünyada ilk gazete İstanbul’da yayımlanmıştır. Bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 1,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x