2018 2. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 2. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Sanat metinleri için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 2.

I. Harnâme

II. Tahir ile Zühre

III. La Fontaine

IV. Kerem ile Aslı Verilen eserlerden hangileri Türk halk hikâyelerindendir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi masal ile ilgili derleme veya araştırma çalışmaları yapmamıştır?

 
 
 
 
Soru 4.

Çözülen bir demetten indiler birer birer, Bırak, yorgun başları bu taşlarda uyusun. Tutuşmuş ruhlarına bir damla gözyaşı sun, Bir sebile döküldü bembeyaz güvercinler… Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 5.

Gel, Kelile hikâyesini dinle Bundan bir hisse almazlık etme. Av hayvanları meskenleri olan ovada arslan korkusundan muzdariptirler. Arslan onları avlardı. Bu yüzden hepsine otlak dar gelir oldu. Topluca gidip ona: “Her gün birimiz senin lokman olsun.” “Kısmetini al, avlanmaya gitme; böylece bize de su ve ot acılaşmasın.” dediler. Arslan dedi ki: “Sözünüzde dursanız, hile ve cefa olmasa bu hoş bir şeydir. Çalışıp kazanmak, tevekküle tercih edilir. Şüphesiz böylece Hakk’ın sevgilisi olursun.” Mesnevi’den alınan bu parça hangi edebî metnin özelliklerini taşı maktadır?

 
 
 
 
Soru 6.

Fabllar ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 7.

Yazım tarihi MÖ 300 yılları olarak kabul edilir. Bu eser, Beydeba unvanını taşıyan bir bilgin-filozof tarafından meydana getirilmiştir. Beydeba, eserini Debşelem adlı Hint hükümdarı zamanında yazmış ve ona sunmuş tur. Eserde yurt yönetimi, felsefe ve eğitimle ilgili sorunlar dolaylı olarak tartışma ve eleştirme konusu yapılmaktadır.Bu metinde bahsedilen eser aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Bu masallarda padişahlar, vezirler; zengin tüccarlar; sıradan, yoksul insanlar gibi gerçek dünyadan alınma kişiler vardır. Zengin-fakir ilişkileri, çocukların karşılaştıkları güçlükler, üvey anne kıskançlığı gibi konular işlenir. Bu metinde sözü edilen masal türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 9.

Halk hikâyesinin _________ bölümünde sevip kavuşamayanlar için Tanrı’dan bir dilekte bulunulur. Hikâye anlatıcı (Âşık) alçakgönüllülük göstererek “Ustamızın adı Hıdır, elimizden gelen budur.” der. Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi masal ile fablın benzerliklerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farklı bir bakış açısı ile yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisi aşk hikâyelerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 13.

Türk edebiyatı, Batılı anlamdaki öykü türü ile hangi edebî dönemde tanışmıştır?

 
 
 
 
Soru 14.

Dış âlemdeki olaylardan çok, kahramanların iç dünyasını, ruh hâllerini ele alarak kişilerin toplumla ilişkilerini, bunların birbirinden nasıl etkilendiklerini anlatan romanlardır. Türk edebiyatında bu türün ilk örneği ise Mehmet Rauf’un “Eylül” adlı romanıdır. Bu metinde sözü edilen roman türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

• Küçük Ağa ünlü tarihî romanlarımızdandır.
• İlk tarihî romanımız Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’dur.
• Yazar tarihî gerçekleri kendi hayal gücüyle birleştirerek anlatır. Tarihî romanla ilgili verilen bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 16.

(Türkanların evinde salon. Lüks, gösterişli… Karşıda ve sağda salona açılan iki kapı. Öğle sonrası. Türkan, salonu gözden geçirirken vazodaki çiçekleri özenle düzelterek içli, duygulu bir şarkı mırıldanır. Annesi Safinaz yandaki kapıdan girer.) SAFİNAZ― Şimdiye kadar hiç bu şekilde titizliğini görmemiştim. TÜRKAN― (Güler.) Şimdiye kadarhiç olmayan bir durumla karşı karşı yayız da ondan. SAFİNAZ― Kaçta geleceklerdi? TÜRKAN― Neredeyse gelirler… Bir tiyatro metninden alınan bu parçada aşağıdakilerden hangisine yer verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 17.

I. “Üç birlik” kuralına uyulur.

II. Kişiler çoğunlukla halktan insanlardır.

III. Erdeme ve ahlaka değer verilir. Bu özelliklerden hangileri tragedyalar (trajedi) için söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerden hangisi geleneksel Türk halk tiyatro türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 19.

Karanfil oylum oylum Geliyor servi boylum Servi boylum gelirse Şen olur deli gönlüm Bu dörtlük ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdaki dörtlüklerden hangisinin kafiye düzeni (uyak örgüsü) diğerlerinden farklıdır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x