2018 2. Dönem AÖL Peygamberimizin Hayatı 3 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 2. Dönem AÖL Peygamberimizin Hayatı 3 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Mekke şehri ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

İslam öncesi Hicaz Bölgesi Araplarında aşağıdakilerden hangisi daha çok gelişmiştir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisiYahudilerin İslam öncesinde yo ğun olarak yaşadığı şehirlerden biri değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi Hz. Peygamber’in doğduğu çevrede toplumu oluşturan sınıflar arasında yer almaz?

 
 
 
 
Soru 5.

Allah bana ondan daha hayırlısını vermedi. Halk bana inanmazken o, bana inandı. Herkes bana yalancı derken o, doğru söylediğimi kabul etti. Kimse bana bir şey vermezken o, malıyla beni destekledi ve Allah bana ondan çocuklar ihsan etti. Hz. Muhammed (sav.), bu sözlerini aşağıdakilerden hangisi için söylemiştir?

 
 
 
 
Soru 6.

Ebu Talip, Şam’a gitmek üzere on iki yaşındaki yeğeni Hz. Muhammed’i (sav.) de yanına alarak ticaret için yola çıkmıştı. Kervan, Busra denilen yerde konakladı. Ebu Talip orada yaşanan bazı gelişmeler üzerine Şam’a gitme düşüncesinden vazgeçip mallarını Busra’da satarak geri döndü. Ebu Talip’in dönüş kararı almasında aşağıdakilerden hangisi etkili olmuştur?

 
 
 
 
Soru 7.

Hz. Muhammed (sav.) tüm Mekkelileri Safa Tepesi’nde toplayarak onları Allah’ın dinine davet etmiştir. Bu olay aşağıdaki ayetlerden hangisinin nazil olması üzerine gerçekleşmiştir?

 
 
 
 
Soru 8.

Hz. Peygamber’in “Kuşların cesetlerimizi didikleyip parçalamaya başladığını görseniz bile görev yerlerinizi terk etmeyiniz.” sözüyle okçu birliğini uyardığı savaş aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi Hudeybiye Antlaşması’nın bozulma sebebidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdaki hadislerden hangisi “Tıbb-ı Nebevî” ile ilgilidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Allah’ın aşağıdaki isimlerindenhangisi O’nun sağlık veren oldu ğunu ifade etmektedir?

 
 
 
 
Soru 12.

Hiçbir kişi midesinden daha tehlikeli bir kap doldurmamıştır. Oysa insana kendisini ayakta tutacak birkaç lokma yeter. Şayet çok yiyecekse midenin üçte birini yemeğe, üçte birini içeceğe, üçte birini de nefes almaya ayırmalıdır.
Bu hadiste sağlık için aşağıdakilerden hangisi tavsiye edilmektedir?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi ibadetlerde dengeye örnek verilebilir?

 
 
 
 
Soru 14.

“Yahudiler Üzeyir Allah’ın oğludur dediler. Hristiyanlar da Mesih (İsa) Allah’ın oğludur dediler. Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir…” (Tevbe suresi, 30. ayet) Bu ayet aşağıdakilerin hangisinde aşırılığa gidildiğine örnek oluşturur?

 
 
 
 
Soru 15.

Bu ibadet tek başına yapıldığında kısa ya da uzun tutulabilir. Toplu hâlde yapıldığında ise yaşlı ve hasta insanlar düşünülerek uzun tutulmamalıdır. Bu cümlede denge gözetilmesi istenen ibadet aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

“Dostunu severken ölçülü sev çünkü günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına ölçülü bir şekilde buğzet, o da günün birinde dostun olabilir.” Bu hadis aşağıdakilerin hangisinde dengeli olunması gerektiğini vurgulamaktadır?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdaki ayet ve hadislerin hangisinde harcamalarda dengeli olmaya vurgu yapılmamıştır?

 
 
 
 
Soru 18.

Kur’an-ı Kerim’de Hz. Eyüp (as.) aşağıdaki özelliklerinden hangisi ile öne çıkarılmıştır?

 
 
 
 
Soru 19.

“Kim Müslümanların gelip geçtiği yerden onları rahatsız eden bir şeyi kaldırıp atarsa Allah ona sevap yazar.” Bu hadis ile sağlığı koruma yollarından hangisi teşvik edilmektedir?

 
 
 
 
Soru 20.

Hz. Muhammed (sav.) ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x