2018 2. Dönem AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 2. Dönem AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdaki metinlerden hangisi farklı bir bakış açısıyla yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Yolu kesen bir derede, atların nalları gümüş renkli ıslak taşlara sürtünerek ses çıkardı ve hayvanlar yavaşladı. Danyar, kamçısını şaklattı ve türkü söylemeye başladı. Şüphesiz güzel sesi vardı Danyar’ın… İlerimizde bir açıklık göründü. Orada boğaz bitiyor, geniş vadiye çıkıyorduk. Hafif bir rüzgâr esiyordu. Bu metinde romanın yapı unsurlarından hangisi yoktur?

 
 
 
 
Soru 3.

Etrafıma bakıyorum. Gözümün alabildiğince bir kumsaldayım. Kumlar da kazan gibi kaynıyor, sıcak mı sıcak. Arkamda sıra sıra Hindistan cevizi ağaçları. Kimi yerinden sökülmüş, kimi kırılmış. Tayfunun gelip geçtiğini bu ağaçlardan başka belli edecek hiçbir alamet yok. Bu metinde verilen altı çizili sözcüklerden hangisi zamirdir?

 
 
 
 
Soru 4.

Çorum, 6 Ekim 1942Canım Ağabeyim, Dün İskilip’ten döndüm. Filmleri, dergileri ve mektubunu buldum. Henüz terhis olmadığını anlayınca müthiş bir hüzün çöktü. Bugünlerde çok kararsız bir hâldeyim. Bundan çok şikâyetçiyim. En ufak bir şeye karar vermek için buram buram terliyorum. Daha uzun yazamayacağım. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle. Kardeşin İsmetBu metin aşağıdaki türlerden hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 5.

Sahne oyunlarında konuşanların birbirlerine söyledikleri sözlerden her birine _________ denir.Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi trajedinin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Yeşillikler(I) bir anda sarardı, ertesi sene gürbüz ağaçlar kupkuru(II) bir iskelet hâline geldi. Bahar bir hazan gibi girdi ve kimse baharın geldiğini anlayamadı. İri boylu otlar(III) cüceleşti, cılızlaştı. Nihayet(IV) kayboldu.
Bu metinde numaralandırılmış sözcüklerden hangisi zarftır?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki eserlerden hangisi Turgut Özakman’a aittir?

 
 
 
 
Soru 9.

Kaleme, kâğıda ilgisi çok erken yaş larda başlayan Ömer’i dört yaşında iken mahalle mektebine verirler. Daha üç yaşında olmasına rağmen yalnız kâğıt ve kurşun kalemle oynadığını gören bir kadın hoca Ömer’in annesine “Maşallah çocuğun hevesi var, bana yollasanız da okutmaya başlasam.” der. İşte böyle bir teklifle Ömer, dört yaşında mektebe başlar. Bu metin aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 10.

Divan edebiyatında, kişilerin biyografisini çeşitli yönleri ile ele alan eserlerdir. Mensur yazılmakla birlikte içlerinde manzum kısımlar da yer alabilir. Bu eserler günümüz edebiyat tarihlerinin ve şiir antolojilerinin yerini tutmaktadır. Bu metinde sözü edilen yazı türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?

 
 
 
 
Soru 12.

Bütün gece yatakta döndü durdu ( )bir türlü uyku tutmadı. Kitap sandığı nın başına oturdu ( ) Onlara ne kadar yakındı! Her kitapta onun düşüncelerinden bir şeyler ( ) Kitapların her birinde, notlar, açıklamalar… Yahut kıymetli bulduğu satırların altlarındaki çizgiler… Bu metinde yay ayraçla gösterilen yerlere aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri sırasıyla getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 13.

İsim soylu sözcüklerin yüklem görevinde kullanılmalarını sağlayan eklere ek-fiil denir.
Buna göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde ek-fiil kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi gereklilik kipiyle çekimlenmiştir?

 
 
 
 
Soru 15.

• Türk edebiyatındaki ilk örneği Bakî’nin Şikâyetnamesi’dir.
• Bağımsız bir tür olarak Tanzimat Dönemi’nde ortaya çıkmıştır.
• Özel mektuplar ve elektronik mektuplar olmak üzere ikiye ayrılır. “Mektup” ile ilgili verilen bu cümleler doğru-yanlış bakımından değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdakilerden hangisi açık oturumun özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 17.

17 Nisan CumaBaktım, çocuklar uçurtma uçuruyor. Her yıl, ilkyaz aylarında uçurtma gördüm mü bir üzüntü duyarım içimde, ağlamaklı olurum. Ben uçurtma uçurmadım ki! Çocukluğumda pek isterdim, o renk renk kâğıtlardan yapılmış uçurtmaların havalanmasına içimi çekerek bakardım. 22 Eylül Salı Kaç gündür ne yazdım ne de kitap okuyabildim. Dün döndüm Ankara’ya, İstanbul’daydım. Orada doğmuşum, orada büyüdüm ama sevmem o şehri. Bu metin aşağıdaki türlerden hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde birleşik fiil vardır?

 
 
 
 
Soru 19.

Yüklemi edilgen fiil olan cümlelerde işi yapan belli değildir.
Buna göre aşağıdaki cümlelerden hangisinin fiili edilgendir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi blog türü nün özelliklerinden değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x