2018 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerin hangisinde kahraman anlatıcı bakış açısı kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Ben, sanatı ve edebiyatı insan varlığının en kutsal yaratışlarından biri sayarım. Gerçek sanat eserlerinin de yarına kalmayı hedefleyen sanatçıların ellerinden çıkacağına inanıyorum. Zaten bana bu satırları yazdıran bu inanış oldu. Tabii yarını, geleceği masal sayanlar, günü gününe yaşamakla yetinenler, diledikleri gibi düşünüp yazarlar. Bu onların bileceği iştir. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi fıkranın özelliklerinde değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi geleneksel Türk tiyatrosu türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 5.

Battaniyesinin yarısı üzerinde, yarısı denizde, güverteye uzanmış.Göğsüne, başına, ayaklarına, kolları na kuşlar konmuş! Adamı uyandırdık. Utandı. Fakat ne bileyim; o bizden utandığı için biz daha beter utandık.Laf ve iş olsun diye suyumuz olmadığı için geldiğimizi söyledik. Teknedeki varilin suyunu denize boşaltıp Ahmet’ten su aldık. Bu metinde öykü ögelerinden hangisine yer verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 6.

Şüphesiz yalnızlık fena bir şeydir. Ama eğer yalnız kalmak bir kaderin icabı ise ona karşı da tedbirli olmaya mecbur değil miyiz? Bu gençlik günleri böyle sürüp gitmez. Bir gün siz de yaşlanacak ve yaşlandıkça yalnız kalacaksınız. O zaman boş vakitlerinizi doldurmakta büyük zorluk çekeceksiniz. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 7.

Romancı da şair de iç içe giren geç mişin özlemi ile geleceğin umudunu kişi olarak, toplum olarak bütün yoğunluğu ile yaşamakta, yazdığını bu iç yaşayışın etkisi altında yazmaktadır. Yaşadığı güzel bir anı ebedileştirmeyi, birbirine benzer günlerin renksizliğinden kurtulmayı, geçmiş güzel günleri daha da güzelleştirmeyi amaçlar. Özlemini taşıdığı bir dünya canlandırmak, onu bütün insanlarla paylaşmak, içindeki ağırlıkları atmak için yazar. Bu parçanında yazı yazmakla ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 8.

Âmine Hatun Muhammed anesi Ol sedeften doğdu ol dür dânesi Ol gice kim doğdu Hayrü’l-Beşer Anesi anda neler gördü neler Bu dizeler aşağıdaki mesnevi türlerinden hangisine ait olabilir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı metin türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi doğal destandır?

 
 
 
 
Soru 11.

Bu eserde bölümler, zaman dilimlerini işaret etmektedir. Daha değişik bir ifadeyle, birbirinden rakamla ayrılan her bölüm, ayrı bir zaman diliminde vuku bulan hadiselerin ve bu hadiseler çevresinde yapılan tahlillerin anlatılmasına tahsis edilmiştir. Ancak yazarın tahlillerinde başarılı olduğunu söylemek zordur. Bu parçanınnın türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Adı üstünde, Deli Mahmut demişler, davranıp susturdu herkesi, uzaklaştırdı Garip’in yamacından. “Hele oturun boş bulduğunuz yere, sesinizi soluğunuzu tutun da ağzında kalan diline vursun, diyeceğini bitirsin âşık.” diye bağırdı. Bıraktığı yerden başladı Garip: Bir ulu çay vardır ortadan akar Güzelleri her gün bağlara çıkar Âşıklar bağrını odlara yakar Ötüşür bülbülü, gülü Tebriz’in Söz bitti, saz asıldı, duyan duymayan parmak ısırdı, alkış tuttu Garip’e. Bu parçanınya bakılarak Âşık Garip hikâyesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 13.

• Oyuncunun oyun gereği kullandığı eşyalar
• Oyuncunun sahnede canlandırdığı kişilik
• Unutulan sözleri oyuncuya fısıldayan kişi Aşağıdaki tiyatro terimlerinden hangisinin tanımı yukarıda verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi edebiyat akımlarına göre roman türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 15.

I. Olaylar serim, düğüm ve çözüm bölümlerine uygun olarak anlatılır.

II. Duygu, düşünce ve hayaller ön plandadır.

III. Bu tarz öykü Anton Çehov tarafından başlatılmıştır.

IV. Ömer Seyfettin edebiyatımızda bu türün en bilinen temsilcilerindendir.
Numaralanmış özelliklerden hangileri olay öyküsü için söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 16.

Bebekle oynar gibi seve seve, sevine sevine Munise’yi süsledim. Küçük kıza, bir el aynası içinde kendisini gösterdiğim vakit, sevinçten kıpkırmızı oldu. Pembe bir kurdele ile iki yandan örülmüş saçlarına, lacivert yünlüden kısa entarisine, uzun siyah çoraplarına, bir yabancı seyreder gibi korka korka bakıyordu. Sonradan anladığıma göre, Munise’nin süsü günlerce Zeyniler köyünde dedikodu malzemesi olmuş. Bu parçanından hareketle metnin ait olduğu döneme ilişkin aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

 
 
 
 
Soru 17.

İlk defa yazı kullandığı kabul edilen Sümerler pişmiş kilden yaptıkları tabletlere çivi yazısıyla duygu, düşünce, hayal ve bilgilerini kaydetmişler; düzenli okullarda yazmayı ve okumayı öğretmişlerdir. Sümerlerden, Babillilerden ve Asurlulardan kalma on binlerce tabletlik kütüphaneler 19. ve 20. yüzyılda bulunmuş; onlar sayesinde Mezopotamya’nın yüksek medeniyeti bugünün insanları tarafından öğrenilmiştir. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Bir varmış, bir yokmuş; vaktin zamanında fakir bir değirmenci varmış. Bu değirmencinin de beş altı tane tavuğu varmış. Bu tavuklara da bir tilki dadanmış, günde gelir bir tanesini boğar atarmış. Değirmenci bir gün belindeki kayışını çıkarmış, tilkiyi beklemeye başlamış. Tilki damdan atlayınca hemen kayışı boğazına geçirivermiş. Tilki dile gelmiş: “Etme tutma değirmenci dayı, sen beni öldürme; ben seni zengin edeceğim.” Bu metin ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi hikâye (öykü) türünde eser vermiştir?

 
 
 
 
Soru 20.

Yılın yaklaşık 150 günü karla örtülü,Türkiye’nin en yüksek ve en so ğuk illerinden Erzurum’da bulunan Palandöken, Doğu’nun en popüler kayak merkezi. Uzunlukları toplamda 28 km olan 21 pistin yer aldığı merkezde, yüksek irtifa, kaliteli kar ve uzun kış mevsimi sınırsız bir kayak keyfi sunuyor. Bu metin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x