2018 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra yetişen hikâye ve roman yazarlarımızdandır. Eserlerinde Çukurova bölgesindeki köylülerin yaşamlarını anlatmıştır. Romanlarında tabiat ve insan sevgisi ağır basmaktadır. Anadolu efsanelerini, halk öykülerini destan ve masallarını çağdaş roman anlayışıyla birleştirmiştir. Romanlarından bazıları şunlardır: Yer Demir Gök Bakır, Ölmez Otu, İnce Memed…Bu metinde sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet’in ilk yıllarında ürün vermiş olan Müsahipzade Celal’inyazmış olduğu tiyatrolardan değildir?

 
 
 
 
Soru 3.

I. Ece Ayhan, imgeler yüklü I. Yeni’nin özgün şairlerindendir.

II. Sezai Karakoç, gerçeküstü üslupla Türk-İslam mistisizmini ifade eden özgün şiirler yazmıştır.

III. Ahmet Hamdi Tanpınar, toplumcu şiirin gelişmesinde pay sahibi olan sanatçılardandır.

IV. Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Han Duvarları” şiiri memleketçi şiirin en güzel örneklerinden biridir.
Numaralanmış cümlelerin hangilerinde bilgi yanlışlığı vardır?

 
 
 
 
Soru 4.

I. Haldun Taner, romanlarında toplum hayatının aksayan yanlarını, mizahi bir üslupla anlatmıştır.

II. Sabahattin Ali, Anadolu köy ve kasaba hayatını gerçekçi ve gözlemci bir şekilde yazmıştır.

III. Sait Faik Abasıyanık, Alemdağ’da Var Bir Yılan adlı hikâye kitabında gerçek ve hayali iç içe almıştır.

IV. Ahmet Hamdi Tanpınar, Çalıkuşu adlı romanında uygarlığın yarattı ğı sosyal çatışmayı ele alır. Numaralandırılmış cümlelerin hangilerinde bilgi yanlışı vardır?

 
 
 
 
Soru 5.

Tiyatromuza büyük katkı yapan oyun yazarlarımızdan biridir. Oyunlarının ayırıcı özelliği hayata felsefi olgun bir bakışla bakması ve tarih bilincine sahip olmasıdır. En tanınmış tiyatro eseri “Keşanlı Ali Destanı”dır. Bu metinde sözü edilen tiyatro yazarı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdaki sanatçılardan hangisi Türk edebiyatındaki ilk denemeciler arasında sayılamaz?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdakilerden hangisi Kurtuluş Savaşı sürecinde makale türünün gelişmesini sağlayan gazetelerden değildir?

 
 
 
 
Soru 8.

Çocuklarımız kendi heveslerimize ve arzularımıza göre yetişirler seşüphesiz mesut oluruz. Şayet yetişmezlerse onları da bedbaht etmemiz tehlikesi vardır. Biz arzularımızdan vazgeçelim ama çocuğumuz mesut olsun. Onların saadeti bizi yine hoşnut edecektir. Çünkü başlarken de söylediğim gibi çıktığı yolculukta varmak istediği hedefe ulaşmış olan her insan mesut olur. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 9.

Çocuğun kişilik yapısının oluşmasında anne-baba etkisinin önemli bir yeri vardır. Uyumlu ve baskıdan uzak bir ailede, tutarlı ve sağlıklı ilişkiler içinde yetişen çocuk, özerk bir birey olarak yetişkin yaşamına ulaşabilir. Çocuk; kültürel değerlerini, temel alışkanlıklarını, gelişim görevlerine karşı yaklaşımlarını aile ortamında kazanır. Çocuğun olumlu bir benlik oluşturmasında ve yeterlilik duygusu kazanmasında anne-babası ile etkileşiminden aldığı geri bildirimler çok önemli rol oynar. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdaki sanatçı – eser eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 11.

Yeşil bir yamaca sırtını dayamış, zeytin ve şeftali ağaçları, erguvanlar arasından heybetle dikilen evleri, cumbaları, beyaz duvarları, taş sokakları ve güzel insanlarıyla eski adı “Çirkince”ye hiç de yakışmayan bir görünümü var bu köyün. Köy dediysem söz gelişi elbette; yeni adıyla “Şirince” hafta sonları kalabalık bir pazar yerini andırıyor, hafta içindeyse sessiz ve sakin bir Anadolu kasabasını. Bir süre burada kalmak, sabah horoz sesleriyle uyanıp ev ekmeğiyle otlu peynirden ibaret kahvaltımı eski köy kahvesinin tahta masalarının birinde yapmak isterdim. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki eserlerden hangisi anı türünün Türk edebiyatındaki ilk örneklerinden sayılır?

 
 
 
 
Soru 13.

Aşağıdakilerden hangisi fıkrayı makaleden ayıran temel özelliklerden değildir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdaki sanatçılardan hangisi Beş Hececiler’den değildir?

 
 
 
 
Soru 15.

Ben 1. sınıf öğretmeniyim. Çocukları evlerinde kamera olduğuna ve her akşam ödevlerini yapıp yapmadıklarını kontrol ettiğime inandırdım. Uyanıklardan biri inanmamış ve elini kaldırarak annesine “Madem öyle öğretmenim bu hareketi görüyor mu bakalım?” demiş. Annesi geldi, bana çocuğundan habersiz durumu anlattı. Ben de derse girer girmez kızgınca “Ahmet dün akşam bana niye böyle hareket yaptın?” dedim. Zavallı öğrenci az kalsın bayılıyordu, o anki durumu çok komikti. Artık öğrencilerimin hepsi kamera olduğuna inanıyor ve her akşam bana el sallıyor. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 16.

Sanatçı, 20. yüzyılın son yirmi yılında yazdığı yirmiden fazla oyunuyla seyirciyi hayata, alışkanlıkların engeline takılmadan yeni bir gözle bakmaya ve vicdanları doğrulara açmaya yönlendirmiştir. Oyunlarının renkli dünyasında sanatçılar, garsonlar, kabadayılar ve satıcılar yer alır. “Cumhuriyetin Kızı, Yangın Yerinde Orkideler, Maskeli Süvari” belli başlı oyunlarıdır. Bu metinde sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Hikâye ve roman anlayışları göz önüne alındığında aşağıdaki sanatçılardan hangisi diğerlerinden farklı bir grupta yer alır?

 
 
 
 
Soru 18.

Zelzele, dün gece İstanbul’u uykusunun en derin yerinde oynattı. Garip şey! Haftalardan beri komşu toprakları sarsan ve şimdi gizli adımlarla bize yaklaşır gibi olan afetin, faaliyete geçmek için insan gafletini kollayışta gösterdiği şeytani dikkate bakılırsa bunun cana kastetmiş müthiş bir zekânın işi olduğuna hükmetmek lazım geliyor. Öyle ya! Muharebelerde düşmanın, dalgın karargâhları topa tutmak ve hırsızın soyacağı evin duvarına tırmanmak için seçtiği saat, daima zelzelenin de harekete geçmek için beklediği saattir. Bu parçanın aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi 1900’lü yıllarda başmakaleleriyle ün kazanmış sanatçılardan değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x