2018 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 8 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 2. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 8 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Karadutum, çatal karam, çingenem Nar tanem, nur tanem, bir tanem Ağaç isem dalımsın salkım saçak Petek isem balımsın ağulum Günahımsın, vebalimsin Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 2.

Kargalar sakın anneme söylemeyin Bugün toplar atılırken evden kaçıp

 
 
 
 
Soru 3.

Sana dün bir tepeden baktım azîz İstanbul!Görmedim: Gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer. Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul! Sâde bir semtini sevmek bile bir ömre değer. Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 4.

“Orda bir köy var uzakta / O köy bizim köyümüzdür…” dizeleriyle tanınan sanatçı Cumhuriyet’in getirdiği ulusal kültür ortamının etkisiyle folklor araştırmalarına yönelmiştir. Sanatçının tiyatro oyunlarında da yurdu sevme, tanıtma ve memleketçi bir çabanın izleri görülür. Bu metinde sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Böyle havada âşık oldum. Eve ekmek ve tuz götürmeyi, Böyle havalarda unuttum. Şiir yazma hastalığım, Böyle havalarda nüksetti; Beni bu güzel havalar mahvetti. Bu dizeler aşağıdaki şiir anlayışlarından hangisine ait olabilir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi Garip şiirinin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Ben bu aşkın çilesini Yanar çektim, tüter çektim Yedim gonca sillesini Bülbül gibi öter çektim Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 8.

Durakta üç kişi Adam kadın ve çocuk Adam hüzünlü Hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü Kadın güzel Güzel anılar gibi güzel Bu metin aşağıdaki şiir anlayışlarından hangisine ait olabilir?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdakilerden hangisi
II. Yeni şiirinin özelliklerinden biridir?

 
 
 
 
Soru 10.

Annemin bana öğrettiği ilk kelime Allah, şah damarımdan yakın bana benim içimde Annem bana gülü şöyle öğretti Gül, Onun, o sonsuz iyilik güneşinin teriydi Bu dizeler aşağıdaki

II. Yeni şairlerinden hangisine ait olabilir?

 
 
 
 
Soru 11.

Seni bana veren o yüce Ganî Alırlar elimden korkarım seni Kaddimi büküp öldürsen beni Üstüme düşmanım güldürme beni Bu dörtlük aşağıdaki nazım türlerinden hangisine ait olabilir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki eserlerden hangisi hikâye ve romanda mekân olarak İstanbul’dan Anadolu’ya geçişin örneklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 13.

1950’den sonra Garip şiirinin çıkış noktasından uzaklaşması sonucu yeni arayışlara yönelen Cemal Süreya, Edip Cansever gibi şairler toplumcu şiir dışında yeni bir akım başlattılar. Bu akım anlamda kapalılığı, somuta karşı soyutlamayı, değişik çağrışımlarla imgeci bir şiir anlayışını savunmuştur.Bu metinde sözü edilen şiir anlayışı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi Mehmet Âkif Ersoy’un edebî özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdakilerden hangisi Türk edebiyatında hikâye türünün önde gelen yazarlarından değildir?

 
 
 
 
Soru 16.

1980 sonrası Türk romancılar arasında anlatım teknikleri ve post modern yaklaşımlarıyla dikkat çekmiştir.
II. Meşrutiyet’ten 12 Mart’a kadar bir zaman dilimi içinde bir ailenin yaşamını anlattığı ilk romanı, Cevdet Bey ve Oğulları’dır. Yeni Hayat adlı romanı ise onun romancılık hayatındaki yolunu belirlemiştir.Bu metinde sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdakilerden hangisi 1980 sonrası şiir anlayışı için söylenemez?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerden hangisi psikolojik roman tarzında eser veren yazarlardan değildir?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdakilerden hangisi Garip dışında yeniliği sürdüren şiir anlayışının temsilcilerinden değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x