2018-2019 1. Dönem AÖO 6. Sınıf Türkçe 6 Çıkmış Sorular

2018-2019 1. Dönem AÖO 6. Sınıf Türkçe 6 Çıkmış Sorular çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın

Soru 1.

“Kapmak” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde “yer tutmak, ayırmak” anlamında kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde zıt anlamlı sözcükler bir arada kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 3.

 
 
 
 
Soru 4.

Rondo, yüksek dağların zirvesinde kurulu bir Orta Çağ kasabası. Ormanlarla çevrili yol boyunca göze çarpan villalar Rondo yolunu daha da keyifli kılıyor. Serin havasıyla yaz sıcağından bir miktar uzaklaşmak isteyenler için son derece ideal. Peyniri ile tanınan kasabanın merkezindeki tarihi köprü, görülmesi gereken yerler arasında.

Bu metin aşağıdaki türlerinden hangisinden alınmıştır.

 
 
 
 
Soru 5.

Koalalar, okaliptüs ağacına bağımlı hayvanlardır. Yaprakları kısmen zehirli de olsa okaliptüs onlara korunak, besin ve su sağlıyor. Ne yazık ki havadaki karbondioksit miktarının artması, okaliptüs yapraklarını daha zehirli hale getiriyor. Hem bu yüzden hem de Avustralya’da hüküm süren kuraklık nedeniyle okaliptüslerin kuruması, koalaların su ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamasına neden oluyor. Bu yüzden böbrek yetmezliği yaşayan koalalar ölüyor. Artık koalaların bir kısmı araştırmacıların kurduğu su istasyonlarından su içiyor. Kısa zaman öncesine kadar bir koalanın sıvı ihtiyacını karşılamak için su içmesi görüldük bir şey değildi.

Bu parçada aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 6.

 
 
 
 
Soru 7.

 
 
 
 
Soru 8.

 
 
 
 
Soru 9.

 
 
 
 
Soru 10.

 
 
 
 
Soru 11.

 
 
 
 
Soru 12.

 
 
 
 
Soru 13.

 
 
 
 
Soru 14.

 
 
 
 
Soru 15.

 
 
 
 
Soru 16.

 
 
 
 
Soru 17.

 
 
 
 
Soru 18.

 
 
 
 
Soru 19.

 
 
 
 
Soru 20.

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (16 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,94. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x