2018 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 2 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 2 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

İnsanları iyi, saygın(I), güvenilir(II) olduğumuza(III) nasıl inandırabiliriz(IV)? Bu cümlede numaralanmış sözcüklerden hangisi kökü hem isim hem de fiil kökü olabilen ortak köktür?

 
 
 
 
Soru 2.

Güçlü bir rahatlık yayılıyor içime. Bu cümlenin öge dizilişi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 3.

“Dokun-” fiili aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamda kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “kanat” sözcüğü yan anlamıyla kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 5.

Sesinde ne var biliyor musun Söylediğin sözcükler(I) var Küçücük şeyler(II) belki Ama günün(II) bu saatinde(IV) Anıt gibi dururlar. Dizelerdeki altı çizili sözcüklerden hangisi yapım eki almıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

Fırtınayı andıran orkestra sesleri(I) Bir ürperiş(II) getirir senin sinirlerine; Iztırâb çekenlerin acıklı nefesleri(III) Bizde geçer en hazin bir mûsiki(IV) yerine! Bu dizelerdeki altı çizili söz gruplarından hangisi diğerlerinden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 7.

Kapanmış(I) her çaldığım kapı yüzüme(II), Ummuşum, aranmışım(III), bulamamışım.(IV) Bu dizelerdeki altı çizili sözcüklerden hangisi basit sözcüktür?

 
 
 
 
Soru 8.

Anlamca ilgili basit veya birleşik cümlelerin bağlaçlarla birbirine bağlanmasıyla oluşan cümlelere bağlı cümle denir.
Buna göre aşağıdaki cümlelerden hangisi bağlı cümledir?

 
 
 
 
Soru 9.

Yüklemi çekimli bir fiil olan cümlelere fiil cümlesi denir.
Buna göre aşağıdaki cümlelerden hangisi fiil cümlesidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Hava hareketlerini kuleden büyük bir dikkatle takip etmeliyiz. Bu cümlede nesne görevinde olan öge aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

Aşağıdaki cümlelerden hangisi bildirdiği anlama göre diğerlerinden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem geniş zaman kipiyle çekimlenmiştir?

 
 
 
 
Soru 13.

Çevremizdekilerin gözlerindeki neşe gittikçe azalırken neler olduğunun farkında mıyız acaba, bir an olsun durup düşünüyor muyuz konuşmayı terk etmelerinin sebebini? Neden kendilerini ifade etmeye sıkı sıkı sarılmıyorlar? Sorunlarının ne kadar derin ne kadar anlaşılmaz olduğunu düşünüyorlar ki kelimeleri ve sesi lanetleyip kimsenin giremeyeceğini düşündükleri kuytu köşenin sisine sığınıyorlar. Bu paragrafta ağır basan anlatım türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

İki saat çok zor geçti. Yürümeye başladım. Adımlar beynimdeki fikirleri düzene sokuyordu. Üç mil sonra yeni olasılıklar üretememiş ve yorulmuştum. Son bir saatimi müzede geçirebileceğimi düşündüm. Bir taksiyle oraya varmam beş dakikamı aldı. Sergi son dönem sanat akımının tipik bir örneğiydi. Çöpler, atılmış eşyalar… Bende hurdaların bir araya gelmesinden başka bir his yaratmadılar. Bu paragrafta ağır basan anlatım türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Şiire hayranım, benim gibi bilinen ile bilinmeyen arasında gezinir, pek çok anlama gelebilir, bir labirent veya bilmece gibi üzerinde düşünülüp insanların kendi durumlarına uyarlanabilir. İşte bu yüzden seviyorum şiiri, sonu olmadığı için. İnsanlar yaşadıkça kelimeleri ve onların bir araya gelişlerini hatırlayacaklar. Bir felaketten kurtulabilecek şeyler, şiirler ve şarkılardır. Kimse bir kitabın tamamını hatırlayamaz. Kimse bir filmi, bir heykeli veya resmi tam olarak anlatamaz. Ama insanoğlu yaşadıkça şiir ve şarkı devam edecektir. Bu metinde aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 16.

Hayata değişik bir açıdan bakabildiğime inanıyorum ama içinde yaşamayı becerebildim mi bilmiyorum… Aslına bakarsanız bu pek de umurumda değil. Sadece sınırları merak ettim diyelim ve peşinden gittim. Bilinen ile bilinmeyen arasındaki kapılara her dokunuşum, ruhumun derinliklerindeki zebanileri özgür bıraktı; kapılardan sızan ışıklar bedenimi hafifletti. Bu paragrafta asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Şair değil okuyup meslek sahibi olmanızı istiyordu anneniz. (I) Okula gidiyordunuz ama orda olan her şeyden nefret ediyordunuz. (II) Matematik, fizik gibi sevimsiz dersler önemli değildi de Rus gramerinden kırık not almak canınızı sıkıyordu. (III) Okumadan duramıyordunuz. (IV) Yanlışsız yazdığınız hâlde birilerinin sizi yazım kurallarını ezberlemeye zorlaması çok anlamsızdı. Bu parçanında numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

 
 
 
 
Soru 18.

Şiirlerinizi gönderdiğiniz dergilerden geri dönmesini pek umursamıyordunuz. Yazmadığınız zamanlarda futbol oynuyordunuz. Yakın bir ilişki olduğunu düşünüyordunuz şiirle futbol arasında. Ama birçok bakımdan şiirden kolay buluyordunuz futbolu. Golü attın mı attın demektir. Tartışma kabul etmez diyordunuz, gerçi hakem her şeye rağmen golü saymayabilir ama bu az olur. Oysa insan ne zaman şiirde bir gol atsa hiç şaşmaz, binlerce hakem birden düdükleri öttürüp golü hükümsüz saydırmaya uğraşır diyordunuz. Bu parçanında asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 19.

Herkes, bir gün, er veya geç, küçük veya büyük, az veya çok, karşılaşır haksızlıklarla, adaletsizliklerle, ahlaksızlıklarla; yaşamın kötü, çirkin, bayağı yüzüyle. İşte o zaman o şartlarda önemlidir neyi, hangi yolu seçeceğimiz; aynı oyunun kurallarına mı uyacağımız, kendimiz mi kalacağımız. Kötü ve yanlış şeyler yaparsak bu veya öteki dünyada cezalandırılmaktan korktuğumuz; gücümüz, zekâmız yetmediğinden değil onurumuz, vicdanımız el vermediğinden, başkalarından çok kendimizden utanmayı bildiğimizden iyi, doğru ve adil olarak devam etmeliyiz. Hayatta kaybedeceğimizi göre göre… Bu parçanınya göre aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 20.

Karac’oğlan size bakar, sevinir Sevinirken kalbi yanar gövünür Kımıldanır hep dertten devinir Yas ile sevincim yıkışır dağlar Bu dörtlükte altı çizili kelimeler arasındaki anlam ilişkisi aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x