2018 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 3. Dönem AÖL Dil ve Anlatım 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Sanatta, bilimde, politikada veya başka alanlarda tanınmış kişilerin yaşamlarını anlatan yazı türüne __________ denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 2.

I. Üslup kaygısı yoktur.

II. Gerçeklik ön plandadır.

III. Dil şiirsel işlevde kullanılır.

IV. Okuyucuya estetik zevk vermek amacıyla yazılır. Verilenlerden hangileri sanatsal metinlere ait özelliklerdendir?

 
 
 
 
Soru 3.

Bir varmış, bir yokmuş… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde bir padişahın üç oğlu varmış. Günlerden bir gün, üç oğlunu da yanına çağırmış. Onlara “Söyleyin bakalım beni ne kadar seviyorsunuz?” demiş. Babalarının böyle tuhaf hâllerine alışık olan şehzadeler, onun bu sorusunu hiç yadırgamamışlar. Bu parçanın aşağıdaki türlerden hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 4.

Ezop’tan sonra Batı’da masal alanında büyük bir başarıya ve üne erişmiştir. Ezop masallarını manzum biçimde yeniden kaleme almış ve edebiyata kazandırmıştır. Onun fabllarında öğüt denilen ders genellikle metnin sonuna konulmuştur. Eleştirmek istediği kişileri bu öykülerle yermiş ve gülünç duruma düşürmüştür. Bu parçanında sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 5.

Sizin başınıza gelen de budur çok kez; Unutmayın hikâyesini Yafes’in, Oğullarının bir yarısı, Öbür yarısının baş belası. Bu parçanın fablın hangi bölümünden alınmıştır?

 
 
 
 
Soru 6.

Artık ana dili büsbütün işitilmez olmuştu. Akşam çökmek üzereydi. Bir şeyler soran olursa susuyordu, yanakları pençe pençe, al al olarak susuyordu. Göğsünde bir katılık, gırtlağında lokmasını yutamamış gibi bir sert düğüm vardı. Bu parçanında aşağıdaki ögelerden hangisine yer verilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdakilerden hangisi aşk hikâyesidir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki parçaların hangisinde farklı bir bakış açısı kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Rönesans’tan sonra (16. yüzyılda) Giovanni Boccacio _________ adlı eseriyle öykü türünün ilk örneklerini vermiş ve çağdaş öykücülüğün başlatıcısı olmuştur. Bu parçanında boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdakilerden hangisi durum öyküsüne örnektir?

 
 
 
 
Soru 11.

Bu tür romanlarda yazar tarihsel gerçekleri kendi hayal gücüyle birleştirerek anlatır. Dünya edebiyatında bu türün ilk örneklerini İngiliz yazar Walter Scott vermiştir. Bizde ise bu türün ilk örneği Namık Kemal’in “Cezmi”sidir. Bu parçanında sözü edilen roman türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki yazar-eser eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 13.

• Bir oyunun kalabalık sahnesini doldurmak için kullanılan, konuşmayan veya birkaç sözcük söyleyen kişilerdir.
• Tiyatro oyunundaki erkek oyuncudur.
• Tiyatro eserlerine verilen genel addır. Bu tanımlar aşağıdaki terimlerle eşleştirildiğinde hangisi dışta kalır?

 
 
 
 
Soru 14.

Mendilin yudum arıttım Gülün dalında kuruttum İsmin ne idi unuttum Sorulmayı sorulmayı Bu dörtlüğün teması aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 15.

Tragedya ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 16.

Aşağıdaki geleneksel halk tiyatrosu türlerinden hangisi tek kişi ile gerçekleştirilir?

 
 
 
 
Soru 17.

“Ah ettikçe karşı dağlar ağlaşır.” dizelerinde dağlara insan özelliği kazandırılmıştır. Bu cümlede sözü edilen edebî sanat aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Halk şiirleri ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 19.

• Olaylar ve kişiler bir bilim adamı gözüyle incelenir.
• Gerçekçilik ileri boyutlarda yansıtılır.
• Emile Zola’nın Meyhane’si önemli örneklerindendir. Bu cümlelerde özellikleri verilen roman türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 20.

Müzikli oyunların halka seslenen çeşididir. Baştan sona değil yer yer ve hafif bir şekilde bestelenmiştir. Amacı hoşça vakit geçirtmek olan bu oyunlarda ışık, renk, kıyafetler ve dans göz alıcı tarzda kullanılır. Cemal Reşit Rey’in “Lüküs Hayat” adlı eseri bu türün en bilindik örneklerindendir. Bu parçanında sözü edilen müzikli oyun türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x