2018 3. Dönem AÖL Seçmeli Türk Edebiyatı 7 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 3. Dönem AÖL Seçmeli Türk Edebiyatı 7 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

I. Ziya Osman Saba

II. Yaşar Nabi Nayır

III. Cenap Şehabettin

IV. Cahit Sıtkı Tarancı
Numaralanmış sanatçılardan hangileri Yedi Meşaleciler topluluğundandır?

 
 
 
 
Soru 2.

Rabbim, nihayet sana itaat edeceğiz… Artık ne kin, ne haset, ne de yaşamak hırsı, Belki bir sabah vakti, belki gece yarısı, Artık nefes almayı bırakıp gideceğiz… Bu dizelerde Ziya Osman Saba aşağıdaki temalardan hangisini ele almıştır?

 
 
 
 
Soru 3.

Şiirlerini 1941 yılında Garip adlı bir kitapta toplamışlardır. Bu sebeple “Garipçiler” adı verilen ___________, Melih Cevdet Anday ile Oktay Rıfat Türk şiirinde önemli bir yeniliği gerçekleştirmişlerdir. Bu parçanında boş bırakılan yere aşağıdaki sanatçılardan hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdaki eser-yazar eşleştirmelerinden hangisi doğrudur?

 
 
 
 
Soru 5.

Yaşlanmak biraz hazin bir hikâyedir. Çünkü insanlar yaşlandıkça yeni gelen nesillerin yaşadıkları hayatın dışında kalmaya mahkum olurlar. Yıllar yılı dizinizin dibinden ayrılmayan kızınız, oğlunuz büyüyüp de kendi hayatını yaşamaya başladığı zaman sizden uzaklara doğru dalar giderler. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 6.

• Makale yazarı söz oyunlarına başvurmalıdır.
• Makalenin anlatımı yalın ve yoğun olmalıdır.
• Makalede bilim, sanat, kültür ve başka konularda okuyucuya bilgi vermek amaçlanır. Bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 7.

I. Anadolu Notları

II. Bir Demet Pasifik

III. Fas’a Yolculuk

IV. Hind
Numaralanmış gezi yazıları ziyaret edilen yerler yönünden gruplandırıldığında hangisi dışta kalır?

 
 
 
 
Soru 8.

Yazarların kendi anılarını anlattıkları eserler aşağıdaki türlerden hangisiyle konu bakımından daha çok benzerlik gösterir?

 
 
 
 
Soru 9.

Babür Şah’ın “Babürname” adlı eserinin Türk edebiyatı açısından önemi nedir?

 
 
 
 
Soru 10.

Bir gün Nasreddin Hoca pazarda dolaşırken bir akçe bulmuş. Hemen bir yere çıkıp seslenmiş: “Akçeyi bulan buldu. Boşuna dolaşmayın.” Bu parçanın aşağıdakilerden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 11.

Ağustos’un otuzuncu günü, Dr. Murat beni Afyon’dan Dumlupınar’a götürdü. Yollar; cephane, mühimmat yüklü kamyonlar ve yorgun düşmüş atlarla doluydu. Köylüler, bizim otomobili durdurarak gözleri ışık içinde konuşuyorlardı. Bir tanesi boynuma sarılarak elimin içine sıcak bir somun bıraktı. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 12.

Aşağıdaki sanatçılardan hangisi roman türünde eser vermemiştir?

 
 
 
 
Soru 13.

Ali Rıza: Kızım… Şevket : Başka ne yapabilirdin baba, biz bu ekmeği nasıl yerdik? Hayriye: (Sakin, düşünceli) Yavaş Şevket… (Kocasının kendine döndüğünü görerek biraz şaşkın) Evimizde misafir… Bu diyalog aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 14.

I. Makalede sözcüklerin daha çok mecaz anlamları kullanılır.

II. Namık Kemal “vatan”, “millet” gibi temaları makalelerinde işlemiştir.

III. Makalede öne sürülen düşünce kanıtlanmalıdır.

IV. Edebiyatımızdaki ilk makale “Takvim-i Vekayi” adlı gazetede yayımlanmıştır.
Numaralanmış cümlelerden hangileri yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 15.

Aşağıdaki bilgilerden hangisi doğrudur?

 
 
 
 
Soru 16.

Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi; Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır. Kaldırımlar, duyulur, ses kesilince sesi; Kaldırımlar, içimde kıvrılan bir lisandır. Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 17.

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan bu roman ve hikâye yazarı, daha sonra denize ve sürgün yaşadığı Bodrum’a tutkunluğu dolayısıyla eserlerinde buranın eski adından esinlenerek _________ ismini kullanmıştır. Bu parçanında boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdaki eser-sanatçı eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdaki eserlerden hangisi türü yönünden diğerlerinden farklıdır?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdaki sanatçılardan hangisi farklı bir sanat anlayışına bağlıdır?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x