2018 3. Dönem AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 3. Dönem AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Cezmi: “Efendim! Üç gündür uğraşıyoruz, iki saat evvel yaka yaka geldik, topa tüfeğe meydan kalmadı.” cevabını verince Adil Giray, hemen kendi yanında bulunan fırka ile imdada şitab ederek Tatarlar doludizgin bir çeyrek içinde cenk yerine ulaştılar ve ayaklarının tozuyla silah kullanmaya başladılar. Şehzade, askerin geride kalan fırkalarını da hususi emirlerle davet eylemişti. Birbirini müteakip onların da birazı yetişti. Aradan bir saat geçer geçmez Tatarların gelişiyle bir kat daha kuvvet bulan Türk askeri İran ordusunu bütün bütün mahv ve perişan eyledi. Bu parçanında yazar eserini oluştururken aşağıdaki bilim dallarının hangisinden yararlanmıştır?

 
 
 
 
Soru 2.

Sıtkı Bey: – Kalede kalmak isteyenler bir tarafa ayrılsın. Bir Gönüllü: – Hep burada kalmak istiyoruz ki buraya geldik. Birbirimizden niçin ayrılacağız? Sıtkı Bey: – (Hiç kimseye iltifat etmeyerek) Ağalar, düşman suyu geçti, şehrin öbür tarafında herkes birbirine giriyor. Memleket bir iki gün kadar bütün muhasaraya uğrayacak gibi görünüyor. Allah zeval vermesin devlet kalesini kendi askeriyle de muhafazaya kadirdir. İçinizden her kimse burada bulunmak istemezse paşadan izin var. Hemen bugün dışarı çıksın. Bir Gönüllü: – Düşman çok, asker az! Bizi azaltmak mı istiyorsunuz? Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 3.

Rize’nin geleneksel mimarisi, sosyal ve kültürel değerleri de doğası kadar özel. Amansız bir coğrafyanın dayattığı zorunluluklar, estetikten vazgeçilmeden uygulanmış ve bugün hayranlık uyandıran yöresel üslubu doğurmuş. Temel ve zemin katı taş, üst katları ahşap olarak tasarlanan Rize evleri, ahşabın etkisiyle nefes alır ve yaz sıcaklarında serin, kış soğuklarında sıcak kalırmış. “Dolma taş yöntemi” denilen teknikle yapılan evlerin taş zemin katı üzerinde yükselen ahşap karkas kafeslere birer büyük nehir taşı konulur, çevresi doldurulurmuş. Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 
Soru 4.

Göndergesel işlev, dilin bilgi verme işlevidir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi bu işlevde kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 5.

I. Olay hikâyelerinde hayatın içinden bir kesit sunulur.

II. Durum hikâyelerinde okuyucuda merak ve heyecan uyandırılır.

III. Olay hikâyelerinde giriş, gelişme ve sonuç bölümleri daha belirgindir. Bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soyut isim kullanılmamıştır?

 
 
 
 
Soru 7.

Aşağıdakilerden hangisi farklı yolla oluşturulmuş bir birleşik isimdir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde küçültme eki almış bir isim kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 9.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ayrılma durum eki kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 10.

Aşağıdaki metinlerden hangisi farklı bir bakış açısıyla yazılmıştır?

 
 
 
 
Soru 11.

Aralarında ilgi bulunan iki kavramdan zayıf olanın güçlüye benzetilmesine teşbih (benzetme) denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisinde benzetme yapılmıştır?

 
 
 
 
Soru 12.

Her(I) gün yeni bir göç başlar içimde Sökülür çadırlar ve atlar eyerlenir Adına yemin verdiğim o(II) çocuklar Sınanan birer ılgardır, yollar yorgun(III) düşer Yeni(IV) iskânlara ulanırlar. Bu dizelerdeki numaralanmış sözcüklerden hangisi sıfat değildir?

 
 
 
 
Soru 13.

Kâğıtları masada gelişigüzel bırakıp odadan çıktı. Bu cümlede isim çekim eklerinden hangisinin örneği yoktur?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerin hangisinde redif kullanılmamıştır?

 
 
 
 
Soru 15.

Koç sürüsü(I) dalgalar toslaşır gerine gerine Ötede yıkkın bir balıkçı(II) köyünün çiçeksiz(III) evleri Evler ki denizlerde olup bitenleri bilmez Bense bu kaderi(IV) iyi bilirim, benim adım kepez Bu dizelerdeki numaralandırılmış sözcüklerden hangisi basit yapılıdır?

 
 
 
 
Soru 16.

Hangi yayla karlı, nerde çiçek çok Gel seninle orda olalım çocuk. Bulutlar, bulutlar.. iç içe girmiş Bulutlar ki göğe perdeler germiş.
Yukarıdaki dörtlüğün konusuna göre türü aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 17.

Aşağıdakilerden hangisi masal türlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 18.

“Doğru” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde edat olarak kullanılmıştır?

 
 
 
 
Soru 19.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bağlaç kullanılmamıştır?

 
 
 
 
Soru 20.

Arpaya muhtaç yoksul bir eşekken Başıma taç konmasını beklerdim Helalinden rızk isterken Bütün servetimi haramilere kaptırdım Bu dizeler aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x