2018 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 1 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Aşağıdakilerden hangisi plastik (görsel) sanatlardandır?

 
 
 
 
Soru 2.

Aşağıdakilerden hangisi güzel bir cümlede bulunması gereken niteliklerden değildir?

 
 
 
 
Soru 3.

Duygu ve düşünceler; gerçekleşmiş, gerçekleşmesi mümkün olan veya olmayan olaylar anlatılır. Anlatılanlar, söz veya yazı yardımı ile güzel ve etkili bir biçimde aktarılır. Bu parçanında aşağıdaki sanat dallarının hangisinden söz edilmektedir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi sözlü anlatımın yazılı anlatımdan farkı değildir?

 
 
 
 
Soru 5.

gözlerin gözlerime değince felâketim olurdu ağlardım beni sevmiyordun bilirdim bir sevdiğin vardı duyardım çöp gibi bir oğlan ipince hayırsızın biriydi fikrimce ne vakit karşımda görsem öldüreceğimden korkardım felâketim olurdu ağlardım Bu dizeler edebiyatın aşağıdaki bilim dallarından hangisiyle ilişkisine örnek olabilir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi edebî eserlerin özelliklerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

• Edebiyatın ana malzemesi dildir.
• Paragraflar cümleleri, cümleler de edebî metni oluşturur.
• Edebî metinlerde gerçek olaylar, sanatçının iç dünyasında kurgulandıktan sonra yazılır. Bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi Batı Etkisinde Gelişen Türk Edebiyatı’nın dönemlerinden değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Seni bulmaktan önce aramak isterim. Seni sevmekten önce anlamak isterim. Seni bir yaşam boyu biriktirmek değil de, Sana hep hep yeni baştan başlamak isterim. Bu dizelerin şekil ve içerik özellikleri dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisine ait olduğu söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 10.

Bir hâtıradır şimdi dalgın uyuyan şehir Solarken albümlerde çocuklar ve askerler Yüzün bir kır çiçeği gibi usulca söner Uyku ve unutkanlık gittikçe derinleşir Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 11.

Bu yağmur kanımı boğan bir iplik, Karnımda acısız yatan bir bıçak. Bu yağmur, yerde taş ve bende kemik Dayandıkça çisil çisil yağacak. Bu dizelerde ağır basan edebî sanat aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 12.

Ölürsem yazıktır sana kanmadan, Kollarım boynunda halkalanmadan. Bir günüm geçmiyor seni anmadan, Derdine katlandım hiç usanmadan. Diyorlar: “Kül olmaz ateş yanmadan, Denizler durulmaz dalgalanmadan!” Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 13.

Bir gün dolu dizgin boşanan atlarımızla, Yerden yedi kat arşa kanatlandık, o hızla… Bu dizelerde ağır basan edebî sanat aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Ey boyı servüm elif gibi yolunda toğruyam Râ kaşunla dal zülfün itmesünler beni red Bu dizeler ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 15.

Ey şimdi köyünden pek çok uzakta, Ey şimdi bir yığın kara toprakta Uyanmaz uykuya dalan yiğitler! Şehîdlik şânını alan yiğitler! Bu dizeler konusu bakımından aşağıdaki şiir türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 16.

• Arapça ve Farsça sözcüklere sıkça yer verilmiştir.
• Ortak mazmunlar (kalıplaşmış sözler, benzetmeler) kullanılmıştır.
• Şiirler hece ölçüsü ile yazılmıştır. “Klasik edebiyat” ile ilgili verilen bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 17.

Yağmur yağar taşta kurur Altın saat beşte vurur Benim yavrum geç de uyur Dandini dandini danadan Bağışlasın seni Yaradan Kayıp etmesin aradan Bu dizelerin şekil ve içerik özellikleri dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisine ait olduğu söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 18.

Seni gördüm evvel bahar yaz iken O güzellik sende cilve naz iken Güller gonca iken teller saz iken Belki seni bana yazar Yaradan Bu dizeler ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 19.

Ela gözlerine kurban olduğum Giyin libasların gel yavaş yavaş O nişter kirpiklerin bağrımı deldi Ağlama gül yüzlüm gül yavaş yavaş Bu dizeler aşağıdaki koşma türlerinden hangisine örnektir?

 
 
 
 
Soru 20.

Aşağıdakilerden hangisi âşık edebiyatının özelliklerinden değildir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x