2018 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 5 Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Sınavı 2018 3. Dönem AÖL Türk Edebiyatı 5 çıkmış sınav sorularını çözerek sınava hazırlanın. Sınav sorularını pdf olarak indirmek için sayfanın alt kısmındaki PDF İNDİR butonuna tıklayın.

Soru 1.

Edebiyat, dolayısıyla da edebî eser insanı anlatır. İnsanlar toplumları meydana getirir. Edebiyat, içinde bulunduğu toplumun sosyal ve siyasi yapısından etkilenir ve yararlanır. Bu etkileniş kişiye özgüdür ve yazardan yazara farklılık gösterir. Her yazar, içinde bulunduğu çağın ve toplumun aynasıdır. Bir edebî eser dil, yapı ve içerik açısından yazıldığı dönemin zihniyetini taşır. Bu parçanında aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

 
 
 
 
Soru 2.

Tanzimat Fermanı, Mustafa Reşit Paşa tarafından ___________‘nda halka okunmuştur. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

 
 
 
 
Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat ile edebiyatımıza giren öğretici metinlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 4.

Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat’ın Birinci Dönemi’nin Tanzimat’ın İkinci Dönemi’nden farkı değildir?

 
 
 
 
Soru 5.

I. İbrahim Şinasi

II. Samipaşazâde Sezai

III. Abdülhak Hamit Tarhan

IV.Ziya Paşa
Numaralanmış sanatçılardan hangileri Tanzimat’ın İkinci Dönemi’nin temsilcisidir?

 
 
 
 
Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisi Muallim Naci’nin şiir türünde yazdığı eserlerden değildir?

 
 
 
 
Soru 7.

Sana senden gelir bir işde ancak dâd lâzımsa Ümidin kes zaferden gayrdan imdâd lâzımsa Hayâtından neden hiç iştibah etmezsin ey gâfil Acâyib gördüğün her hâli istib’ad lâzımsa Bu dizeler için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

 
 
 
 
Soru 8.

Aşağıdaki eserlerden hangisi Ziya Paşa’ya ait değildir?

 
 
 
 
Soru 9.

Gördüm yüzünü türâb içinde, Geldim, aradım kitâb içinde. Bir hâb gelir o, dideden dûr, Gitti diyemem mezâra ol nûr. Bu sıfr nedir hisâb içinde? Erkâm ona inkılâb içinde. Bir hîçî-yi zî-vücûd, yâhud, Bir kabrdir ıztırâb içinde Bu dizelere hâkim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 10.

“Esirlik ve insan ticareti” konusunu ele alan Tanzimat Dönemi’nin ünlü romanı “Sergüzeşt”in yazarı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 11.

• Klasisizme tepki olarak ortaya çıkmıştır.
• Öncüsü Rus yazar Fyodor Dostoyevski’dir.
• Hayallere, duygulara ve coşkuya önem verir. “Romantizm” ile ilgili bu cümleler doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

 
 
 
 
Soru 12.

Edebiyatımızda şiir, roman, tiyatro gibi türlerde eser verdi. Batı yanlısı gençleri Servet-i Fünûn dergisi etrafında topladı. İlk kez edebiyat kurallarını öğreten Talim-i Edebiyat adlı eseri hazırladı. Yaşadığı dönemde üstat olarak tanındı. En bilinen eseri Araba Sevdası’dır. Bu parçanında sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 13.

Müştak Bey davranışı ve giyimiyle mahalle halkı tarafından sevilmemektedir. Şair tabiatlı, fakir Müştak Bey, mahallesindeki Kumru Hanım’la evlenmek ister. Ziba Dudu aracı olur ve düğün yapılır. Mahalleli, Müştak Bey’e bir oyun oynar ve Kumru Hanım yerine onun yaşlı ve çirkin ablası Sakine Hanım’ı Müştak Bey’e nikâhlar. Bu parçanında içeriği hakkında bilgi verilen eser aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 14.

Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat’ın İkinci Dönemi’nde şiirde öne çıkan temalardan değildir?

 
 
 
 
Soru 15.

Tanzimat Dönemi’nde dil ve sözlük çalışmalarıyla tanınan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
Soru 16.

Kollarım koptu ah!.. Bittim aman Su değil sanki kurşun, illallah! Dizlerimde bırakmadı derman Evimiz de uzak ne yapmalı ah! Bu dizeler için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
 
 
 
Soru 17.

İkbâl için ahbâbı siâyet yeni çıktı Bilmez idik evvel bu dirâyet yeni çıktı Sirkat çoğalıp lâfz-ı sadakat modalandı, Nâmûs tamam oldu, hamiyyet yeni çıktı. Bu dizeler şekil ve içerik özellikleri dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisine aittir?

 
 
 
 
Soru 18.

Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat Dönemi’nde ortaya konan tercüme eserlerden biridir?

 
 
 
 
Soru 19.

Tanzimat Dönemi Türk Edebiyatı’nın aşağıdaki olayların hangisiyle başladığı kabul edilir?

 
 
 
 
Soru 20.

Boşboğazlıktan sakınmalı. Az söylemeli, güzel söylemeli. Çok söyleyen güzel söyleyemez. Böyle söyleyen bir eleştirmen, şair ve yazarlara aşağıdakilerden hangisini öğütlemektedir?

 
 
 
 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x