Web Tasarımı Satış ve Pazarlama 2019-2020 Vize Ünite 3 ve 4 Sınavı

Web Tasarımı Satış ve Pazarlama 2019-2020 Vize Ünite 3 ve 4 Sınavı sorularını bu sayfadan online olarak çözebilirsiniz.

Doğru Sayısı %%SCORE%%
Yanlış Sayısı %%WRONG_ANSWERS%%
CEVAPLARINIZ
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Yeni nesil kitle iletişim araçlarından bilgisayarın, yaygın kullanılmaya başlamasının neticesi olarak kişisel ve kurumsal bloglar ortaya çıkmıştır
Aşağıdakilerden hangisi bu ikisi arasındaki farklardan biri olamaz?

A
Kişisel bloglar sabit bilgisayarlar tarafından, kurumsal bloglar ise telefon ve tabletler üzerinden sitelere aktarılmaktadır.
B
Kurumsal bloglar şirket hedef kitlesi gözetilerek yazılırken kişisel bloglar keskin hatlarla belirlenmiş bir hedef kitle için yazmazlar
C
Kurumsal bloglar temaya sahiptir ve bunu korur, kişisel blogların konu yelpazesi dağınıktır
D
Kurumsal bloglar işletme sahipleri veya işletme çalışanlarınca yazılıyor olabilir, kişisel bloglar genç yaşlı her yaştan birey tarafından farklı amaçlarla yazılabilir.
E
Kurumsal bloglar kurumun prestij ve imajını gözetmek zorundadır, kişisel bloglar yazı diline özen göstermek zorunda değildir.
1 numaralı soru için açıklama 
Kurumsal ve kişisel bloglar arasındaki farklar seçeneklerde doğru şekilde sıralanmış ancak bu konuda kurumların internet bağlantısını sağlamak için kullandıkları bilgisayarın tür ve özelliğinin bloglar üzerinde doğrudan etkisi yoktur.
Soru 2

Bir birey, bir grup ya da kurum (şirket) tarafından oluşturulan online günlüğe ne ad verilir?

A
Blog
B
Forum
C
Mesaj
D
Set
E
Günlük
2 numaralı soru için açıklama 
Blog (Weblog olarak da bilinir), bir birey, bir grup ya da kurum (şirket) tarafından oluşturulan bir online günlüktür. Herkes bir blog yazabilir ve bu internet üzerinden başkaları tarafından oluşturulan okuma bloglarına dönüşebilir. “Blog” kelimesi, “Web” ve “log” kel imelerinin kısa versiyonudur. Bloglar, tıpkı diğer Web sayfaları gibi, Web üzerinde bilgi kayıtlarıdır. Bloglama (blogging yapma), size bir ses vermektedir. Kendiniz ve ne yaptığınız hakkında ya da yerel spor takımınız veya haberlerde duyduğunuz bir şey hakkında yazabilirsiniz. Eğer bir şey sizi ilgilendiriyorsa, daha sonra bloğunuzda bu konuda yazabilirsiniz. Çoğu blog, ziyaretçilerin yorum bırakmasını ve yayıncı ya da blogger ile etkileşim kurmasına izin veren bir forum sağlar. Bir blog oluşturmak kolaydır.
Soru 3

Aşağıdakilerden hangisi Kurumsal bir blog yaratmak için dikkat edilmesi gereken unsunlar arasında yer almaz?

A
İçerik
B
Multimedya
C
Kurumsal Bloğu Kurma ve Hosting (Ev sahipliği)
D
Anket
E
İstatistikler
3 numaralı soru için açıklama 
İçerik: Kurumsal blog, kişisel blogtan daha farklıdır. Yukarıda tutmak için bir işletme ününüz vardır ve belirli bir düzeyi korumak için kesinlikle biraz profesyonel nezaket lazımdır. Multimedya: Sadece gönderilerinizi canlandırmak için değil, ama aynı zamanda önemli bir noktaya temas etmeye yardımcı olmada fotoğraflara, sese ve videoya doğru izleyici çekmek için yüzlerce basit yol vardır. Bloggingin içine daha fazla girilirken bir podcast ya da video röportaj kaydetmek arzusu hissedebilirsiniz. Ses ve videoyu kaydetmesi ve online gönderme kolaydır. İstatistikler: Google Analytics, bloğunuzda en son bilgilerden yöneticinizi haberdar etmeyi sağlamak için kolay bir yoldur. Bir raporun üzerinde e-posta düğmesini arayın (genellikle ana pano raporunu seçin). Orada, periyodik e-posta ile bir defaya mahsus e-posta ya da zamanlama raporlarını periyodik olarak göndermeyi seçebilirsiniz. diğer işletme bloglarının yaptıklarını dikkate alın. Kurumsal Blogu Kurma ve Hosting (Evsahipliği): Evsahipliği yapılan blog çözümleri üç türdür: Ücretsiz, ücretli ve freemium (daha fazla özellik için satın alma opsiyonlu bedava ürün). Evsahipliği yapılan platformların bazıları da şunlardır: Blogger, TypePad, Tumblr, Posterous, WordPress.com. Örneğin eğer Web host ve sunucuları ile uğraşmak istemiyorsanız özellikle Wordpress.com hala harika bir seçenektir. Ama en az bir alan adı satın almak ve premium alan haritalama seçeneği için kaydolmak gerekir. Bu size istediğiniz internet adresine sahip olduğunuz bir blog verir, ama yine arkanızda tüm Wordpress.com ve Automattic’in destek personel ine sahip olduğunuzu bilmenin rahatlığı vardır.
Soru 4

Aşağıdakilerden hangisi popüler blog yapma araçları içerisinde yer almaz?

A
Blogger
B
WordPress
C
TypePad
D
Tumblr
E
Popcasting
4 numaralı soru için açıklama 
Blogger: Google’ın Blogger platformunun bir geçmişi vardır. Internet açısından, 20. yüzyılda başlamasından itibaren (her ne kadar sadece 2003 yılından beri Google’ın bir mülkiyeti olsa da), blogging yazılımının büyük babası diyebiliriz. Blogger, özellikle hobi ve günlük tutan bloggerlar için olsa da giderek artan bir şekilde bloğundan para kazanmak isteyenler için de en iyi bilinen blogging platformu olmaya devam etmektedir. WordPress: WordPress.org, 2003 yılında faaliyete geçmiştir ve download etme, yükleme ve kendinize ait Web alanı üzerinde çalıştırmanın gerekli olduğu blogging yazılımının ev sahipliğini yapmaktadır. Bu yazılım, sürekli gelişme aşamasındadır ve açık kaynaktır. Başka bir deyişle, herkes kullanabilir ve modifiye edebilir. Dünyanın en büyük “kendi kendine ev sahipliği blogging aracı” olduğunu iddia etmektedir. Tumblr: Tumblr, nispeten yeni olabilir ama hep popülerliği artmaktadır. Başlangıç için iyi görünmektedir. Havalı (cool), minimal blog yazma aracıdır. Tumblr’ın, evinde Facobook ya da Twitter ile herkes için tanıdık olacak gerçek bir sosyal hissi vardır. Arkadailarınızı davet edebilirsiniz ve web sayfalarından kolayca içerik yakalayıp gönderebilirsiniz. TypePad: tüm üyelerinin özgür şekilde kendi bloglarını oluşturup, diledikleri gibi düşüncelerini paylaşabileceği bir bloglama servisidir. Önceleri SAY Media isimli medya şirketinin altında bulunan servis günümüz itibariyle Endurance International Group isimli şirkete aittir. İlk defa 2003 yılında yayın hayatına başlayan TypePad, Six Aparts şirketinin sahibi olduğu Movable Type'ın bir uzantısı olarak meydana getirilmiştir. Bu sistemin şablonlarını ve API'sini kullanan servis daha sonradan form değiştirerek daha özgün bir hal almıştır.
Soru 5

Aşağıdakilerden hangisi kurumsal blog gönderi konuları arasında yeralmaz?

A
Konferanslardan haberler
B
Endüstri trendleri ve bunlar hakkında düşünceleriniz
C
Toplum, hayır işi ve gönüllü çalışma
D
Döviz kurları
E
Sanayinizin ya da nişin tanımı
5 numaralı soru için açıklama 
Kurumsal blog gönderi konularından bazıları şu şekilde sıralanabilir: - Sanayinizin ya da nişin tanımı - Endüstri trendleri ve bunlar hakkında düşünceleriniz - İşinizle ilgili genel soruların yanıtları - Güncel haberler (en sonunda resmi basın açıklamasına bir link ile gayri resmî basın açıklamasını düşünün) - Toplum, hayır işi ve gönüllü çalışma - Konferanslardan haberler.
Soru 6

Aşağıdakilerden hangisi kurumsal blog ve diğer blog türleri gibi takip ettikleri trendler arasında yer almaz?

A
Ürün adı
B
Markalama
C
Çoklu yazar
D
Blog ağları
E
İç reklamlar haricinde başka reklam olmama
6 numaralı soru için açıklama 
Kurumsal bloglar, diğer blog türleri gibi, sıklıkla kendi benzersiz trendlerini takip ederler. Bu, tüm kurumsal bloglarda bu şeyler ortaktır demek değildir, ama çoğunu yaparlar. Bu trendler şunlardır: - Görsel cazibe eksikliği ile basit düzen (yerleşim) - Markalama - Çoklu yazar - Blog ağları - Az sayıda yorum - İç reklamlar haricinde başka reklam olmama - Şirketin ana sayfasının yanı sıra ürünlere ve hizmetlere linkler - Ayrı alan adları (domainler) - Webte en etkili kurumsal blog tasarımlarına ilişkin bazı örnekler aşağıda yer almaktadır. - Her biri farklı yaklaşım kullanmaktadır. Bazıları, tasarım ağırlıklı ve görsel çekicidir.
Soru 7

Bir birey, bir grup ya da kurum tarafından oluşturulan online günlüğe ne ad verilir?

A
Web sitesi
B
Weblog
C
Web sayfası
D
Forum
E
Blogger
7 numaralı soru için açıklama 
Bir birey, bir grup ya da kurum tarafından oluşturulan online günlüğe weblog adı verilir.
Soru 8

Aşağıdakilerden hangisi Tlumbr’ın dezavantajları arasında yer alır?

A
Facebook haber yeminin (haberfeed’in) aksine takip ettiğiniz son gönderileri kolayca görebileceğiniz birGöstergeTablosu (İngilizcesi dashboard) ile birlikte gelir.
B
Çok sosyaldir - Paylaşmaya (yeniden blogging yapmaya) ve insanların gönderilerini beğenmeye odaklanmış bir topluluktur ve Twitter ve Facebook’a linkler standarttır
C
Tumblr’ın yorumları yoktur - Okuyucular, Tumblr kullanıcı olmayanlara açık olmayabilen bir gönderiyi ya “beğenerek” ya da yeniden blogging yaparak memnun olmak zorundadırlar.
D
Varsayılan temaların, seçtiğiniz renkler ile stili güzel ve basittir
E
Fotoğraflar, video ve ses içeriğini göndermek için mükemmeldir. Sadece gönderinin türünü (fotoğraf, metin ya da her neyse) seçersiniz ve yüklersiniz.
8 numaralı soru için açıklama 
Tumblr’ın yorumlarının olmaması bir dezavantajdır.
Soru 9

I. Ticari sırların sızdırılmış olması
II. Kötü bilgilerin yayılmış olması.
III. Ağırlıklı olarak negatif yanıt (ya da tepki)
IV. Yaygın olması
Yukarıdaki maddelerden hangisi ya da hangileri kurumsal blogin riskleri arasındadır?

A
Yalnızca I
B
Yalnızca II
C
II ve III
D
I, II ve III
E
Hepsi
9 numaralı soru için açıklama 
Ticari sırların sızdırılmış olması, Kötü bilgilerin yayılmış olması ve Ağırlıklı olarak negatif yanıt (ya da tepki) kurumsal blogin riskleri arasında sayılmaktadır.
Soru 10

Aşağıdakilerden hangisi kurumsal blog tasarımında trendlerden biri değildir?

A
Görsel cazibe eksikliği ile basit düzen (yerleşim)
B
Markalama
C
Çoklu yazar
D
Blog ağları
E
Çok sayıda yorum
10 numaralı soru için açıklama 
Çok sayıda yorum yerine “az sayıda yorum” trendler arasındaki özelliklerden biridir.
Soru 11

‘Rakiplerden daha iyi şekilde müşteri ihtiyaçlarının karşılanması ve ötesine çıkılması yoluyla şirket amaçlarını başarmak ve pazar kanallarını şekillendiren dijital teknolojilere yönelik uygulamalar’ tanımlaması aşağıdakilerden hangisine ait olabilir?

A
Dijital Pazarlama
B
İnternet erişimi
C
Web tasarımı
D
Sanal iletişim
E
Etkileşimli internet
11 numaralı soru için açıklama 
Yazılmakta olan tanım dijital pazarlamaya aittir.
Soru 12

Farklı kategoriler altında da arama yapacak şekilde oluşturulan bir bilgi tabanı aşağıdaki özelliklerden hangisine sahip olmamalıdır?

A
Sayfada öne çıkan bir yere sahip olmak
B
Uzun arama alanı
C
Kısa arama alanı
D
Ek filtreler
E
Karmaşıklıktan uzak bir tasarım
12 numaralı soru için açıklama 
Farklı kategoriler altında da arama yapacak şekilde oluşturulan bir bilgi tabanı aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır. - Sayfada öne çıkan bir yere sahip olmak - Uzun arama alanı - Ek filtreler - Karmaşıklıktan uzak bir tasarım
Soru 13

Şirket tarafından müşteri hakkında toplanan veriyi aşağıdakilerden hangisi niteler?

A
Harici Veri
B
Dahili Veri
C
Biçimlendirilmiş Veri
D
Alınmış Veri
E
Yasak Veri
13 numaralı soru için açıklama 
Müşteri veri tabanını oluşturan veri türleri dâhili, harici ve biçimlendirilmiş veri olarak sınıflandırılır. Dâhili veri; şirket tarafından müşteri hakkında toplanan veriyi niteler. Harici veri, veri tabanın zenginleştirilmesi için başka bir kurumdan satın alınan veridir. Biçimlendirilmiş veri ise; müşteriye dair içgörülerin oluşturulması için manipüle edilmiş veridir.
Soru 14

Müşteriye dair tutulan bir dâhili veri tabanında aşağıdaki bilgilerden hangisi yer almaz?

A
Yaş
B
Annenin Kızlık Soyadı
C
Cinsiyet
D
Gelir
E
Medeni Durum
14 numaralı soru için açıklama 
Müşteri temsilcileri ve satış personelinden elde edilen bilgiler ve etkileşimler ile web işlemlerinden elde edilen bilgiler yine dâhili veri kapsamında değerlendirilmektedir. Bunlarla sınırlı olmamak koşuluyla müşteriye dair tutulan bir dâhili veri tabanında aşağıdaki bilgilerin yer alması olasıdır: - Yaş - Cinsiyet - Gelir - Medeni durum - Irk/Etnisite - Eğitim - İş - Aile kompozisyonu - Adres - E-posta adresi - Adreste kalma süresi - Oturulan evin büyüklüğü - Kirada veya kendi evinde oturma - Web kullanımı
Soru 15

Aşağıdakilerden hangisi müşteri ilişkileri yönetiminin temel amaçlarından biri değildir?

A
Sadık müşteri ilişkilerini geliştirmek
B
Müşterileri tanımlayarak onların işletmeye ve ürünlere yönelik algılarını şekillendirmek
C
Müşterilerin beklenti ve bağlılığını artırmak
D
Müşterileri bilgi teknolojilerindeki gelişmelerden haberdar etmek
E
Müşteriye dair işletmede bilgi dağarcığı oluşturmak
15 numaralı soru için açıklama 
Müşterileri bilgi teknolojilerindeki gelişmelerden haberdar etmek, müşteri ilişkileri yönetiminin temel amaçlarından birisi değildir.
Soru 16

eMİY, yüksek miktarda müşteri verisinin işlenmesi ve analiz edinmesini içeren kavram aşağıdakilerden hangisidir?

A
Geleneksel
B
İşbirlikçi
C
İşlemsel
D
Analitik
E
Çevrimiçi
16 numaralı soru için açıklama 
Yukarıdaki tanımı içeren kavram işbirlikçi kavramıdır.
Soru 17

Kullanılabilirlik ve fayda sağlama ile ilgili olan konuların müşteri deneyimindeki yerini belirten bileşen aşağıdakilerden hangisidir?

A
Hayat tarzı
B
Pragmatik
C
İlişkisel
D
Duyusal
E
Duygusal
17 numaralı soru için açıklama 
Kullanılabilirlik ve fayda sağlama ile ilgili olan konuların müşteri deneyimindeki yerini belirten bileşen pragmatik bileşendir.
Soru 18

Merkezi bir kayıt etrafında şekillendirilen veri tabanı türü aşağıdakilerden hangisidir?

A
Hiyerarşik veri tabanı
B
Birincil veri tabanı
C
Ilişkisel veri tabanı
D
Müşteri veri tabanı
E
Ikincil veri tabanı
18 numaralı soru için açıklama 
Merkezi bir kayıt etrafında şekillendirilen veri tabanı türü hiyerarşik veri tabanıdır.
Soru 19

Aşağıdakilerden hangisi Elektronik MİY (eMİY)’in özellikleri arasında yer alır?

A
İşletmenin müşterileri ile yapıcı ve sürekli ilişkiler kurmak adına sahip olduğu program, donanım, süreç, uygulama ve yönetsel araçlar bütününü nitelemektedir.
B
Tüm müşteri bilgilerinin toplanması, ilişkilendirilmesi ile beraber analiz edilerek örgüt içinde yer alan çeşitli sistemlere entegre edilmesi süreçlerini kapsar..
C
Zaman içinde daha fazla oranda işletme için kârlı müşteriyi elde tutma ile beraber başarılı müşteri ilişkilerini geliştirmek, sürdürmek ve yönetmek faaliyetlerini internet temelli araçlar kullanarak da yapmak aslında işletmenin eMİY faaliyetlerinde bulunduğunu göstermektedir.
D
İşletmeler çevrimiçi kanallar vasıtasıyla başka hiçbir kanaldan elde edemeyecekleri kadar fazla müşteri enformasyonu edinebilirler.
E
Hepsi
19 numaralı soru için açıklama 
Şıkların hepsi Elektronik MİY (eMİY) veya Çevrimiçi (Online) MİY’in tanımı ve özellikleri arasındadır.
Soru 20

Aşağıdakilerden hangisi müşteri veri tabanı bölümleri içerisinden dahili veri özellikleri içindedir?

A
Veri sağlayıcıların derlediği listeler
B
Tanımlanabilir sosyal medya trafiği
C
Kredi raporlama veri tabanları
D
İşletmeler için endüstriyel veriler
E
Ticari bölümlendirme şemalar
20 numaralı soru için açıklama 
Dahili veri özellikleri arasında; Çalışanların ve satışçıların raporları, Müşterilerin finansal raporları, Web işlemleri ve diğer sorgular, Tanımlanabilir sosyal medya trafiği, Satış sonrası istekler, Satış promosyonları yer almaktadır.
SONUÇLAR
20 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
1617181920
Son
Geri dön
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
0
Would love your thoughts, please comment.x